informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Komisja PE wzywa do globalnego zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach

21 lutego 2018
Komisja PE wzywa do globalnego zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach

UE powinna rozpocząć ofensywę, by doprowadzić przed 2023 r. do ogólnoświatowego zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach - zaapelowała we wtorek komisja środowiska Parlamentu Europejskiego. W UE całkowity zakaz obowiązuje od 2013 r.

W uchwalonej we wtorek bez głosu sprzeciwu rezolucji komisja środowiska europarlamentu zwróciła uwagę, że unijne restrykcje nie zaszkodziły branży kosmetycznej w Europie, która daje zatrudnienie około 2 milionom osób.

UE jest jednak wyjątkiem w skali świata. Z danych PE wynika, że około 80 proc. krajów globu pozwala na testowanie kosmetyków na zwierzętach i reklamowanie takich wyrobów. Europosłowie wskazali też na luki w unijnych regulacjach, które pozwalają na to, by kosmetyki trafiające na rynek UE były testowane na zwierzętach poza Wspólnotą.

Eurodeputowani zwrócili uwagę na problem braku wiarygodnych danych odnośnie do takich badań. "UE powinna być pewna, że żaden produkt wprowadzony do obrotu nie został przetestowany na zwierzętach w państwie trzecim" - apelują deputowani.

W rezolucji zwrócono uwagę, że większość składników produktów kosmetycznych jest również używanych w wielu innych produktach, takich jak farmaceutyki, detergenty lub żywność, i dlatego mogą być testowane na zwierzętach na mocy innych przepisów. Komisja środowiska wezwała w tym kontekście do wspierania rozwoju alternatywnych metod testowania.

W celu wypracowania globalnego zakazu testów kosmetyków na zwierzętach europosłowie wzywają liderów unijnych do budowy światowej koalicji na rzecz takiego zakazu i przyjęcia odpowiedniej konwencji w ramach ONZ. Parlament Europejski będzie głosował nad przyjętą przez komisję środowiska rezolucją na sesji w marcu.

 

Krzysztof Strzępka (PAP)


POWIĄZANE

18 marca w Brukseli minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w posiedzeniu...

21 marca w Walencji, Hiszpania odbyło się Forum Biznesowe Cogeca pt. „Młodzi rol...

W terminie od 18 marca do 8 kwietnia Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Pol...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę