aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kompromitacje instytucji międzynarodowych | 3 odcinek serii „Kulawi władcy”

6 września 2023
Kompromitacje instytucji międzynarodowych | 3 odcinek serii „Kulawi władcy”

„Kulawi władcy” to cykl pięciu filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Warsaw Enterprise Institute (WEI). W najnowszym komunikacie WEI zachęca do obejrzenia tej niezwykłej produkcji.

Gdy koronawirus zaczynał rozprzestrzeniać się po świecie, Światowa Organizacja Zdrowia zapewniała, że nie ma zagrożenia. Krytykowała USA za to, że te zablokowały możliwość podróżowania swoich obywateli do Chin. Okazało się także, że już pod koniec grudnia 2019 roku WHO wiedziała, iż koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka, a mimo to przez trzy kolejne tygodnie nie ujawniała tej prawdy…

Instytucje międzynarodowe prezentują się jako prężne organizacje działające dla dobra ludzkości, czasami niemal jako zbawcy zagubionego ludu albo jako ostatnia deska ratunku dla potrzebujących pomocy państw narodowych. Problem w tym, że tego rodzaju instytucje nie są nieomylne, popełniają gafy i błędy. W historii łatwo znaleźć kilka mniej lub bardziej doniosłych wpadek organizacji międzynarodowych. W trzecim odcinku serii „Kulawi władcy” prezentujemy największe afery kompromitujące instytucje międzynarodowe takie jak WHO czy ONZ.

„Kulawi władcy” to cykl pięciu filmów dokumentalnych, w których przyjrzeliśmy się międzynarodowym instytucjom powołanym do rozwiązywania problemów tego świata: likwidacji biedy, zapewnienia pokoju między narodami, czy zwiększania poziomu dobrobytu. Wzniosłe hasła, które przyświecają takim organizacjom, często nie przekładają się na rzeczywistości. Trawi je korupcja, nieefektywność, biurokracja czy upolitycznienie. Nasza seria wskazuje na konieczność zreformowania kluczowych instytucji międzynarodowych tak, by były bardziej demokratyczne, przejrzyste i lepiej służyły swoim nominalnym celom. Wydaje nam się, że dyskusja na ten temat nie jest obecnie wystarczająca i nikt nie prowadzi aktywnych działań naprawczych. Tymczasem w świecie, borykającym się z poważnymi globalnymi wyzwaniami, jest to konieczność.

Zachęcamy do obejrzenia tej niezwykle interesującej analizy.

Kompromitacje instytucji międzynarodowych 

Obejrzyj też pozostałe opublikowane dotąd odcinki serii:
1. „Wasale supermocarstw?”
2. „Korupcja w organizacjach międzynarodowych”

 

oprac, emk, ppr.pl na podst źródło i grafika: Warsaw Enterprise Institute (WEI)


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę