Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terytorium Królestwa Niderlandów oraz Niemiec

4 listopada 2020
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terytorium Królestwa Niderlandów oraz Niemiec

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia w październiku 2020 r. wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz dzikich ptaków na terytorium Królestwa Niderlandów oraz u dzikich ptaków w Niemczech.

Ognisko HPAI u drobiu w Królestwie Niderlandów zostało potwierdzone 29 października 2020 r. w gospodarstwie utrzymującym 35 750 brojlerów, położonym w prowincji Geldria. W związku z powyższym, procedowana jest decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej dotycząca ustanowienia niektórych tymczasowych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków w Królestwie Niderlandów.

Ponadto na terytorium Królestwa Niderlandów oraz Niemiec stwierdzono HPAI u dzikich ptaków wodnych:

  • w Królestwie Niderlandów: 20.10.2020 r. u dwóch łabędzi niemych oraz 26.10.2020 r. u świstuna zwyczajnego,
  • w Niemczech: 30.10.2020 r. u świstuna zwyczajnego i myszołowa w 3 landach: Hamburg, Maklemburgia-Pomorze Przednie oraz Szlezwig-Holsztyn.

W związku z powyższym Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców drobiu, zarówno utrzymujących drób w gospodarstwach komercyjnych, jak również w hodowlach przydomowych na użytek własny o ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji, a w szczególności zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem ptaków dzikich. Ponadto, jeżeli jest to możliwe, Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje utrzymywanie drobiu w zamkniętych pomieszczeniach, do których nie mają dostępu dzikie ptaki.

 

 

GIW / GLW


POWIĄZANE

Odpowiadając na wystąpienie Zarządu KRIR, dotyczące środków ochrony roślin i wyc...

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w dniu 24 marca 2021 ...

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w ramach przeglądu unijnej p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę