aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Konserwacja kosiarki po sezonie

15 listopada 2017
Konserwacja kosiarki po sezonie

Zbliżający się okres zimowy to doskonała okazja, aby sprawdzić czy nasza kosiarka w trakcie sezonu nie uległa uszkodzeniom i była w pełni gotowa do pracy, jak tylko trawa ponownie się zazieleni. Jakie elementy powinny zostać poddane kontroli? W jaki sposób można wykorzystać traktorek ogrodowy zimą? Na te pytania odpowiedzi udzielają eksperci John Deere.

 

Odpowiednia konserwacja kosiarki w okresie jesienno-zimowym pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w sytuacji, kiedy będziemy chcieli na wiosnę ponownie z niej korzystać. Chyba nikt nie chce znaleźć się w sytuacji, kiedy pierwsze odpalenie sprzętu na wiosnę skończy się wizytą w autoryzowanym serwisie. Dlatego też, wykonanie szczegółowego przeglądu w sezonie zimowym pozwala na wykrycie wszystkich wyeksploatowanych podzespołów, które mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę?

 

Wyczyszczenie kosiarki i elementów roboczych

 

Kosiarka po sezonie to skupisko zebranych po całym sezonie zanieczyszczeń, szczególnie, gdy nie przywiązywano dużej uwagi do dokładnego czyszczenia maszyny po każdym koszeniu. Stąd powinniśmy zadbać o dokładne wyczyszczenie obudowy oraz elementów tnących. – Jednym z takich elementów, narażonych na wystąpienie rdzy są łożyska, noże i inne elementy metalowe, dlatego ważne jest, aby je odpowiednio wyczyścić i zakonserwować. Pamiętać należy również o dokładnym oczyszczeniu obudowy kosiarki lub agregatu z zaległych nagromadzonych zanieczyszczeń, ponieważ warstwa skorupy resztek trawy może spowodować duże problemy ze zbieraniem w kolejnym sezonie – mówi Robert Łoza z John Deere Polska.

 

Konserwacja noża

 

Tępy nóż w kosiarce to zwiastun sporych problemów, dlatego powinniśmy pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji. Jego złe wyważenie może powodować wibracje, co przekłada się na negatywny komfort pracy, ale również przyśpiesza zużycie łożysk, pasa napędowego oraz może prowadzić do uszkodzenia dolnego uszczelniacza wału korbowego silnika. Jeżeli nóż jest tępy lub wyszczerbiony, trzeba go naostrzyć lub wymienić na nowy. Na nożu znajdują się specjalne oznakowania określające maksymalny stopień jego zużycia. W przypadku jego naostrzenia zalecane jest skorzystanie z usług serwisu, ponieważ mamy wówczas gwarancję, że ostrzenie zostanie przeprowadzone pod odpowiednim kątem oraz jednocześnie nóż zostanie precyzyjnie wyważony.

 

Ładowanie i przechowywanie akumulatora

 

- Odpowiednie naładowanie akumulatora przed zimą i przechowywanie go w ciepłym i suchym miejscu, to najlepszy sposób na jego długą żywotność – przekonuje Robert Łoza. Optymalna temperatura do przechowywania akumulatorów wynosi od 5 do 15 stopni Celsjusza. W sytuacji, kiedy kosiarka jest wyposażona w rozrusznik elektryczny, należy odłączyć baterię, by nie rozładowała się przez zimę.

 

Opróżnienie zbiornika i układu paliwowego z paliwa oraz silnika z oleju silnikowego

 

Bardzo istotną kwestią jest opróżnienie paliwa w kosiarce przed zimą. Praca na starym paliwie, może spowodować problemy z uzyskaniem odpowiednich obrotów i perturbacje z odpaleniem kosiarki. Do tego zalecane jest przeczyszczenie gaźnika w autoryzowanym serwisie, ponieważ precyzyjne dysze tracą swoją drożność w wyniku zanieczyszczeń szczególnie w kosiarkach pchanych, które często nie są wyposażone w filtr paliwa.

 

Po opróżnieniu zbiornika paliwa należy również zlać z silnika zużyty olej do naczynia. Najlepiej zrobić to w momencie, kiedy jest on ciepły, ponieważ zawiera więcej zanieczyszczeń i łatwiej spływa. Silnik można zalać świeżym olejem lub w przypadku kosiarek pchanych wstrzyknąć 100 mln świeżego oleju do cylindra przez otwór świecy zapłonowej. Następnie wkręcić świecę i bez podłączonego przewodu zapłonowego do świecy, należy pociągnąć kilka razy za linkę rozrusznika, aby tłok silnika rozprowadził olej równomiernie w cylindrze.

 

Sprawdzenie ciśnienia w oponach

 

W przypadku kosiarek samojezdnych (traktorów ogrodowych) należy sprawdzić również ciśnienie w oponach. Jeżeli będzie ono zbyt wysokie, może to prowadzić do takich problemów jak: ugniatanie trawy i przyśpieszone zużycie na twardych nawierzchniach, zbyt niskie opory toczenia oraz niszczenie darni przy skrętach kół.

 

Odłączenie świecy zapłonowej

 

Jeżeli posiadamy kosiarkę spalinową, należy pamiętać o corocznej kontroli świecy zapłonowej i jej odłączeniu przed każdymi pracami konserwacyjnymi i serwisowymi. W czasie okresu przechowywania kosiarki również należy odłączyć przewód zapłonowy od świecy, pozwoli to uniknąć nieumyślnego odpalenia kosiarki bez oleju. Jeżeli świeca jest mocno zanieczyszczona, zaleca się jej przeczyszczenie np. za pomocą drucianej szczotki oraz sprawdzenie szczeliny. Zalecane jest skorzystanie z usług serwisu, który dysponuje precyzyjnym szczelinomierzem, gwarantującym silną iskrę zapłonową.

 

Konserwacja traktorka ogrodowego

 

Jeżeli posiadamy traktorek ogrodowy, jego konserwacja powinna, obejmować również dodatkowe elementy, które sprawią, że będzie można go wykorzystywać w sezonie zimowym do innych prac. Pierwszym elementem jest demontaż agregatu koszącego, który jest bardzo prosty i zajmuje 2-3 min. Narzędzia przydatne jesienią i zimą montuje się na kosiarce samojezdnej za pomocą specjalnego szybko złącza, bez używania dodatkowych narzędzi dosłownie w kilka sekund. W ten sposób możemy zamienić posiadaną kosiarkę w przydomową odśnieżarkę, zamiatarkę lub pług. W przypadku mniejszych opadów śniegu, doskonale sprawdzi się pług lemieszowy lub szczotka rotacyjna dołączana z przodu traktorka. - Takie elementy montażowe w formie szybko złącza, mogą być również zamontowane na stałe na maszynie i nie wpływają na pogorszenie komfortu pracy podczas koszenia, a wręcz przeciwnie, poprawiają komfort, ponieważ użytkownik może szybko zamontować szczotkę po koszeniu w celu posprzątania resztek trawy z chodnika – mówi przedstawiciel John Deere.

 

Po zdjęciu agregatu koszącego należy go odpowiednio wyczyścić ze wszystkich nieczystości. Pamiętajmy również, aby zdemontować zbiornik na trawę, który w okresie zimowym nie będzie nam potrzebny. Do tego, zaleca się wymienić olej silnikowy, ponieważ zimą silnik jest narażony na wyższe obciążenie, dlatego świeży olej chroni go przed nadmiernym zużyciem. Oczywiście należy kontrolować również stopień naładowania akumulatora.

 

Do powyższych elementów należy dodać jeszcze uzupełnienie środka smarnego w osi przedniej oraz kołach w układzie kierowniczym. Mimo że punkty te są dokładnie opisane w instrukcji obsługi zaleca się skorzystanie z doświadczonego autoryzowanego serwisu, który dysponuje odpowiednim środkiem smarnym oraz określi dokładnie jego ilość w każdym punkcie. W ten sposób nasza kosiarka będzie mogła udać się na zasłużony zimowy odpoczynek, a traktorek ogrodowy służyć nam w momencie, kiedy będziemy musieli posprzątać liście lub za oknem spadnie pierwszy obfity opad śniegu. Pamiętajmy również o gwarancji, która jest istotnym elementem w procesie zakupu kosiarki i w niektórych modelach kosiarek samojezdnych udzielana jest aż na 4 lata.

 

 

 

Biuro prasowe John Deere


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę