Konsumpcja już na plusie, inwestycje wciąż w dołku

1 grudnia 2020
Konsumpcja już na plusie, inwestycje wciąż w dołku

Zgodnie z poniedziałkową publikacją GUS, dynamika PKB w III kw. wyniosła -1,5% r/r wobec -8,4% w II kw., a tym samym ukształtowała się ona nieznacznie powyżej opublikowanego wcześniej wstępnego szacunku (-1,6%). Oczyszczony z wpływu czynników sezonowych PKB zwiększył się w III kw. o 7,9% kw/kw wobec spadku o 9,0% w II kw. Oznacza to, że odsezonowany poziom PKB ukształtował się w III kw. na poziomie o 2,1% niższym niż w IV kw. 2019 r., tj. przed wybuchem pandemii COVID-19.

Konsumpcja dynamizuje wzrost gospodarczy

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu dynamiki PKB (o 6,4 pkt. proc. pomiędzy II i III kw.) była wyższa konsumpcja. Odnotowała ona wzrost o 0,4% r/r w III kw. wobec spadku o 10,8% w II kw. Jest to pozytywne zaskoczenie, gdyż oczekiwaliśmy, że dynamika spożycia prywatnego ukształtuje się wciąż poniżej zera w III kw. Ożywienie konsumpcji było konsekwencją ustąpienia pierwszej fali pandemii COVID-19, zniesienia obostrzeń rządowych i większej aktywności zakupowej gospodarstw domowych w miesiącach wakacyjnych. Skalę pozytywnego wpływu zniesienia obostrzeń rządowych na aktywność gospodarczą dobrze ilustruje znaczący wzrost dynamiki wartości dodanej w kategorii „zakwaterowanie i gastronomia” (z -78,4% r/r w II kw. do -29,7% w III kw.).

Inwestycje również lepiej od oczekiwań

W III kw. odnotowano zwiększenie dynamiki inwestycji z -10,7% r/r w II kw. do -9,0% w III kw., co również jest pozytywnym zaskoczeniem, gdyż oczekiwaliśmy pogłębienia spadku inwestycji w ujęciu rocznym. Za tę niespodziankę odpowiadają najprawdopodobniej nakłady brutto przedsiębiorstw (por. dzisiejsza MAKROmapa). Taką ocenę wspiera wzrost nominalnej dynamiki inwestycji przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 osób z -13,6% r/r w II kw. do -8,0% w III kw. Na podstawie danych o produkcji budowlano-montażowej za okres lipiec-wrzesień można natomiast oczekiwać, że dynamika inwestycji publicznych obniżyła się pomiędzy II i III kw.

Eksport netto wsparciem dla wzrostu gospodarczego  

Ożywienie popytu krajowego przyczyniło się do zwiększenia dynamiki importu do -1,0% r/r w III kw. z -18,0% w II kw. Jednocześnie dynamika eksportu wzrosła w większym stopniu (do +2,0% r/r w III kw. wobec -14,5% w II kw.), za sprawą ożywienia popytu u głównych partnerów handlowych Polski i odbudowy łańcuchów dostaw. W rezultacie doszło do zwiększenia wkładu eksportu netto do 1,7 pkt. proc. w III kw. wobec 1,1 pkt. proc. w II kw.

Lekkie ryzyko w górę dla prognozy PKB  

Składowe PKB ukształtowały się w III kw. powyżej naszych prognoz. W połączeniu z lepszymi od oczekiwań październikowymi danymi o sprzedaży detalicznej i produkcji, dzisiejsze dane sygnalizują lekkie ryzyko w górę dla naszej prognozy zmiany PKB w 2020 r. (-3,1%). Nasz zaktualizowany średnioterminowy scenariusz makroekonomiczny uwzględniający informacje napływające w ciągu ostatnich tygodni przedstawimy w kolejnej MAKROmapie.  

Poniedziałkowe dane o PKB są neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Jabłka – superfood z sadu! Jesienią polskie sady obfitują w jabłka, które nie ty...

W ciągu ostatnich dwóch dekad kraje europejskie przeniosły akcent swoich działań...

Nieprzemyślane pomysły podatkowe zamiast zażegnać, grożą pogłębieniem kryzysu, a...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę