aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kowalczyk spotyka się z rolnikami w warmińsko-mazurskim

22 listopada 2022
Kowalczyk spotyka się z rolnikami w warmińsko-mazurskim

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk po raz kolejny spotkał się z rolnikami, tym razem w województwie warmińsko-mazurskim. Spotkania odbywały się w Bartoszycach, Jegłowniku i Pasłęku. Główne tematy rozmów to: sytuacja na rynku nawozów i rynku trzody chlewnej, a także rolnicze emerytury, działalność Krajowej Grupy Spożywczej oraz rozwój wsi.

Nawozy

Mówiąc o sytuacji na runku nawozów szef resortu rolnictwa przypomniał, że polski rząd, jako jedyny zastosował system dopłat do zakupu nawozów.

– Po dwóch miesiącach oczekiwania uzyskaliśmy zgodę Komisji Europejskiej i przeznaczyliśmy blisko 4 mld zł na to wsparcie – przypomniał wicepremier Kowalczyk i zaznaczył, że w Polsce nie możemy sobie pozwolić na zmniejszenie plonów.

Wicepremier zwrócił uwagę, że sytuacja na rynku nawozów się zmieniła.

– Dziś, w ślad za wzrostem cen nawozów, poszły w górę ceny skupu zbóż. Będziemy się starali zachęcić zakłady azotowe do sprzedaży nawozów po cenach akceptowalnych przez rolników – powiedział szef resortu rolnictwa.

Zdaniem wicepremiera dobrym rozwiązaniem będzie dystrybuowanie nawozów poprzez sieć Krajowej Grupy Spożywczej.

Trzoda chlewna

Przedstawiając sytuację na tym rynku szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że w latach 2020 i 2021 sprzedaż trzody chlewnej odbywała się w całej Europie poniżej wszelkich kosztów.

Polski rząd zastosował system dopłat do loch, aby ograniczyć zamykanie gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej.

Będzie dalsze wsparcie w postaci jednorazowej dopłaty od 2400 zł przy 10 sztukach, do 70 tys. zł przy 500 sztukach i więcej. Mamy zgodę Komisji Europejskiej i przygotowujemy niezbędne przepisy krajowe – zapowiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Emerytury rolnicze

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że system rolniczych emerytur jest cały czas naprawiany. Zapowiedział, że oprócz wprowadzenia możliwości przejścia na emeryturę bez konieczności zbycia gospodarstwa zmieniony będzie sposób waloryzacji.

Od marca 2023 roku sposób waloryzacji w KRUS będzie taki sam, jak w systemie ZUS-owskim – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Krajowa Grupa Spożywcza

Szef resortu rolnictwa podkreślił znakomitą współpracę z Ministerstwem Aktywów Państwowych przy budowie Krajowej Grupy Spożywczej.

– Mówiliśmy, że będzie to potentat na polskim rynku i on już się sprawdził, u progu żniw, podczas próby wywołania paniki na rynku zbożowym. To jest przykład właściwej reakcji Krajowej Grupy Spożywczej, w tym przypadku Elewarru – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział również, że system magazynów Elewarru będzie rozbudowywany w postaci Spichlerza Północy.

Rozwój wsi

– Serce mi się raduje, jak samorządowcy rozwijają obszary wiejskie – to są pieniądze w ramach Polskiego Ładu – najpierw Fundusz Inwestycji Lokalnych – dwa razy, później Fundusz Inwestycji Strategicznych – również dwu, a nawet trzykrotnie, bo trzeci komponent dotyczył środowisk popegeerowskich, których tutaj na tym terenie nie brakuje – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił jednocześnie uwagę, że najważniejsze są, nie tylko same pieniądze, chociaż bardzo duże, ale to, że są one dostępne z bardzo małym udziałem własnym wynoszącym od 2 do 15% alokowanych środków.

Ta ogromna ilość pieniędzy, która napłynęła na obszary wiejskie bardzo cieszy, bo to jest właśnie taka rozbudowa infrastruktury, która sprawia, że na obszarach wiejskich można żyć i mieszkać w warunkach nieodbiegających od warunków w miastach – podkreślił szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

To jest ten praktyczny wymiar realizacji polityki zrównoważonego rozwoju. Nie tylko finansujemy duże miasta, ale głównie finansujemy obszary wiejskie, mniejsze miasta właśnie tam, gdzie do tej pory przez wiele, wiele lat były ogromne zaniedbania – dodał wicepremier.

 

 

 

 

 

źródło i fot.; MINROL


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę