Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

KOWR współorganizatorem konferencji o biogazie rolniczym

16 stycznia 2018
KOWR współorganizatorem konferencji o biogazie rolniczym

Biogaz rolniczy to ogromny potencjał, który w polskim rolnictwie nie jest wystarczająco doceniany. To szansa dla rozwoju obszarów wiejskich, którą w wielu wystąpieniach wymieniał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Jurgiel. Potwierdzili to również prelegenci konferencji „Gazyfikacja obszarów wiejskich z udziałem biogazu rolniczego”, która odbyła się w dn. 11-12 stycznia 2018 r.

Prelegentami konferencji, zorganizowanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Polskie Towarzystwo Biometanu, byli przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ośrodków naukowych (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), Polskiego Towarzystwa Biometanu oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dyrektor Generalny KOWR, Witold Strobel otworzył konferencję, która odbyła się w siedzibie centrali Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. - Chciałbym, aby ta konferencja otworzyła cykl spotkań, na których będziemy się zastanawiać, w jaki sposób wnieść wartość dodaną w rozwój obszarów wiejskich i polskiego rolnictwa. Dzisiaj spotykamy się przy okazji konferencji poświęconej biogazu rolniczego. Serdecznie dziękuję współorganizatorom Polskiemu Towarzystwu Biometanu – powiedział Dyrektor Generalny KOWR – Mam nadzieję, że przedstawiciele spółek strategicznych, po wysłuchaniu wykładów i owocnej dyskusji, pomyślą o tym, w jaki sposób mogliby poszerzyć działalność o biogazownie.

Podczas pierwszego dnia wydarzenia Marcin Izdebski, Zastępca Dyrektora Departamentu Skarbu Państwa z KPRM wygłosił prelekcję o nadzorze właścicielskim nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa. Prelegentami w drugim dniu konferencji byli m.in. przedstawiciele MRiRW i KOWR. - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel postawił przed resortem bardzo konkretne cele i zadania dot. odnawialnych źródeł energii. OZE jest szansą na rozwój obszarów wiejskich – powiedział Jarosław Wiśniewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarką Ziemi MRiRW. Omówił on rolę MRiRW w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii, systemy wsparcia dla energii OZE, w tym biogazu rolniczego oraz przedstawił aspekty społeczne gazyfikacji obszarów wiejskich.

Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju, Strategii i Analiz KOWR, Michał Ziętara omówił zadania Ośrodka w zakresie OZE. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa m.in. monitoruje produkcję biogazu rolniczego i energii elektrycznej z biogazu rolniczego, gromadzi informacje dotyczące istniejącej, będącej w budowie lub planowanej infrastruktury energetycznej służącej do wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego i biokomponentów, jak również wspiera działania na rzecz odnawialnych źródeł energii w Polsce, w szczególności w rolnictwie. Dyrektor dużą uwagę poświęcił biogazowi rolniczemu oraz aspektom ekonomicznym.

Na konferencji nie zabrakło przedstawicieli świata nauki. dr Alina Kowalczyk-Juśko z UP w Lublinie mówiła o biogazie rolniczym – źródle energii odnawialnych, zaś prof. Czesław Rybicki z AGH w Krakowie mówił o biometanie rolniczym. Prelegentami byli także przedstawiciele Polskiej Spółki Gazowniczej Agnieszka Kopel i Marcin Nocoń. Omówili oni uwarunkowania techniczne i formalno-prawne przyłącza biogazowni do sieci gazowych. Konferencję zwieńczyła prelekcja o ekonomii projektu, którą zaprezentowali dr Andrzej Wyrębiak oraz Marek Pituła Polskiego Stowarzyszenia Biometanu.

 

KOWR


POWIĄZANE

Kupowanie żywności ekologicznej deklaruje aż 81,9 proc. respondentów. Mimo to, t...

SW Research przeprowadził sondaż dla „Rzeczpospolitej w którym większość Polaków...

Tylko do 3 października o wsparcie mogą się ubiegać organizacje i grupy producen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę