A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Krajowa Grupa Spożywcza płaci najlepiej

24 października 2022
Krajowa Grupa Spożywcza płaci najlepiej

W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie zespołu negocjacyjnego Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A. która uzgodniła z Zarządem Spółki podwyższenie ceny za buraki kontraktowane w roku gospodarczym 2022/2023.

Plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w 2022 roku otrzymają zapłatę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 50 euro za 1 tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa 37 euro/t i świadczenie gwarantowane w kwocie 13 euro/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru).

Aktualna cena za buraki nadwyżkowe to 120 zł netto za tonę. Strony spotkania uzgodniły że ostateczny poziom ceny buraków nadwyżkowych zostanie ustalony na kolejnym spotkaniu.

W kampanii 2022/2023 obowiązywał będzie mechanizm reklasyfikacji buraków nadwyżkowych, co pozwoli na rozliczenie części dostarczonych nadwyżek w cenie buraków kontraktowanych.

Plantatorzy współpracujący z Krajową Grupą Spożywczą S.A. poza najwyższą stawką za dostarczony surowiec, mogą także liczyć na szereg działań wspierających ze strony Cukrowni takich jak: zaopatrzenie w rolnicze środki produkcji, szkolenia agrotechniczne, promocyjne programy ochronne oraz wsparcie Funduszu Pomocowego w przypadku zaistnienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, chorób roślin czy ataku szkodników, z czego w ostatnich latach skorzystała znaczna ilość Plantatorów. Spółka oferuje także doradztwo wyspecjalizowanych agrotechników i inspektorów surowcowych.

-"Wszystkim Plantatorom Krajowej Grupy Spożywczej S.A. życzymy obfitych plonów oraz wysokiej polaryzacji buraków cukrowych w bieżącej kampanii cukrowniczej w 2022 roku"- czytamy w komunikacie Zarządu Krajowej Grupie Spożywczej S.A. 

Poniżej prezentujemy ceny buraków kontraktowanych o zawartości cukru 16% w poszczególnych koncernach przy uwzględnieniu stosowanego kursu euro (stan na 17 października 2022) które w poszczególnych koncernach wynoszą :

Krajowa Grupa Spożywcza: 236,95 zł/t
Nordzucker: 194,39 – 199,61 zł/t (w zależności od rodzaju umowy)
Pfeifer & Langen: 223,20 zł/t
Südzucker: 207,44 zł/t (cena średnia)

źródło: Krajowa Grupa Spożywcza S.A.


POWIĄZANE

ARiMR ogłosiła nabór wniosków od 1 czerwca na pomoc dla producentów: kukurydzy, ...

Jak dowiadujemy się z najnowszego komunikatu Agencji Restrukturyzacji i Moderniz...

Pod koniec każdego miesiąca, tradycyjnie odbywają się posiedzenia Rady UE ds. Ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę