Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz: polskie jajka są bezpieczne

24 października 2016
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz: polskie jajka są bezpieczne

W piątek, 21-go października, w mediach ukazały się informacje o wykryciu w jajach oraz produktach zawierających jaja z Polski śladów salmonelli. Poinformowała o tym na portalu RASFF holenderska agencja ds. kontroli jakości żywności.

Rafał Ratajczak, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz zapewnia, że polskie jaja są bezpieczne. Prezes podkreśla, że w naszym kraju obowiązują takie same rygory kontrolne jak w innych państwach Unii Europejskiej, co oznacza, że prawdopodobieństwo przedostania się jaj ze śladami salmonelli do sklepów jest jednostkowe. Od roku 2008 w Polsce, we współpracy z Komisją Europejską jest prowadzony program zwalczania salmonelli. Program ten przyniósł kilkukrotne zmniejszenie zagrożenia. Przypomnijmy, że program przeciwdziałania salmonelli w Polsce zredukował odsetek zakażeń z blisko 10% do poziomu 2,4 % w stadach dorosłych kur nieśnych. Oznacza to, że sytuacja w naszym kraju całkowicie odpowiada pośrednim celom Unii Europejskiej.

Co bardzo ważne, w systemie dystrybucji jaj obowiązują ścisłe reguły ewidencjonowania sprzedaży oraz nadruk na jajku kodu producenta, co zapewnia szybką identyfikację fermy, która wyprodukowała jaja i zlikwidowanie ewentualnego źródła zakażenia w konkretnym stadzie drobiu. Samo wykrycie choroby oznacza zaś, że system wczesnego reagowania działa sprawnie.

Podsumowując należy stwierdzić, że polskie jaja są w pełni bezpieczne dla zdrowia konsumentów, fermy są pod stałym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, stada kur są regularnie badane, przypadki chorobotwórcze zdarzają się obecnie wyjątkowo rzadko, a w momencie pojawienia się jakichkolwiek problemów istnieje sprawdzony, bardzo szybki sposób identyfikacji i likwidowania zagrożenia.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Nadal handel zbożem na krajowym rynku jest niewielki. Brak jest ofert sprzedaży ...

Na krajowym rynku tanieje cukier. Powodem spadku cen była duża jego podaż przy n...

Wiceszef PSL Dariusz Klimczak będzie reprezentował ludowców w Komitecie Narodowy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę