Krajowe dane o produkcji i sprzedaży detalicznej pozytywne dla złotego

21 stycznia 2020
Krajowe dane o produkcji i sprzedaży detalicznej pozytywne dla złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,2407 (osłabienie złotego o 0,2%). Na początku zeszłego tygodnia doszło do umocnienia złotego w reakcji na publikacje danych wskazujących na znaczącą nadwyżkę w polskim handlu zagranicznym. Od środy obserwowane było łagodne osłabienie złotego będące korektą po jego aprecjacji z początku tygodnia. Podpisane w środę wieczorem porozumienie handlowe na linii USA-Chiny nie miało istotnego wpływu na rynek walutowy. Opublikowane w piątek rano dobre dane z Chin również były neutralne dla kursu złotego.

W ubiegłym tygodniu kurs EURUSD kształtował się w łagodnym trendzie wzrostowym, czemu sprzyjała poprawa nastrojów na rynku finansowym związana z częściową deeskalacją wojny handlowej na linii USA-Chiny. Euro traciło natomiast na wartości względem franka szwajcarskiego, co było kontynuacją tendencji obserwowanej od października. Osłabieniu euro względem franka szwajcarskiego sprzyja perspektywa dalszego łagodzenia polityki monetarnej przez EBC.

W tym tygodniu kluczowe dla złotego będą krajowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W przypadku realizacji naszych wyższych od konsensusu rynkowego prognoz mogą one oddziaływać w kierunku umocnienia złotego. Dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w polskim sektorze przedsiębiorstw nie spotkają się naszym zdaniem z reakcją rynku. Uważamy, że bez istotnego wpływu na kursu polskiej waluty będą również wstępne indeksy PMI dla najważniejszych gospodarek strefy euro, indeks ZEW dla Niemiec, a także posiedzenie EBC.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Agnieszka Maliszewska, Pierwsza Wiceprzewodnicząca Cogeca i Dyrektor Biura Polsk...

Kanadyjska mleczarnia będąca na 10. miejscu naszego rankingu największych mlecza...

– Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym to największe wyzwanie dla polskiej i eu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę