dnikukurydzy_210818
Orlen_81018

Kraków/ Rozpoczęła się kampania „#NieDuś”

16 maja 2018
Kraków/ Rozpoczęła się kampania „#NieDuś”

Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Grzegorz Turnau i dr Janusz Skalski w najnowszej kampanii „#NieDuś” pokazują żółtą kartkę mieszkańcom Krakowa, którzy do tej pory nie wymienili swojego pieca na proekologiczny. Akcja rozpoczęła się we wtorek, potrwa do 30 maja.

Kampania przypomina mieszkańcom, że od 1 września 2019 r. palenie węglem i drewnem będzie zakazane, a za łamanie przepisu grozić będą kary finansowe – do 5 tys. zł. Organizatorem kampanii jest Urząd Miasta Krakowa.

„Chcemy z kampanią dotrzeć do tych, którzy jeszcze pieców nie wymienili. Ale chcemy też dotrzeć do ich znajomych, przyjaciół, rodziny. To ważne dla nas wszystkich” – powiedziała dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Miasta Krakowa Elżbieta Kantor. Jak podkreśliła, chodzi o zdrowie krakowian.

Kantor poinformowała, że kampania będzie bardzo intensywna. Jeszcze we wtorek na miejskich słupach znajdą się plakaty. Od środy zaś pojawią się zadymione, szaro-żółte billboardy i citylighty z ostrzeżeniem w postaci żółtej kartki pokazanej tym mieszkańcom Krakowa, którzy ciągle jeszcze nie wymienili swoich pieców na proekologiczne. Kampania jest realizowana także w lokalnej prasie, komunikacji miejskiej oraz w mediach społecznościowych.

Kampanię "#NieDuś" wsparli swoim udziałem m. in. Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Grzegorz Turnau i kardiolog dr Janusz Skalski, którzy w spotach wideo wyrażają troskę o stan powietrza w Krakowie i zwracają się bezpośrednio do mieszkańców miasta. Do udziału zostali także zaproszeni krakowscy blogerzy i działacze społeczni.

Rok 2018 to ostatnia szansa na uzyskanie dotacji na wymianę pieca przyznawanych przez Gminę Miejską Kraków dzięki Programowi Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa.

Od 1995 r. w Krakowie wymienionych zostało ponad 37 tys. nieekologicznych pieców. Zgodnie z szacunkami Urzędu Miasta Krakowa, do wymiany zostało jeszcze ok. 9,5 tys. palenisk. Zgodnie z prognozami w tym roku wymienionych zostanie ok. 6 tys. pieców.

 

Beata Kołodziej (PAP)


POWIĄZANE

W Polsce mamy ok. 3,5-4 mln ha użytków zielonych, które nie są koszone, a na nie...

PSL jest gwarantem rozwoju polityki rodzinnej - zapewnił w czwartek prezes PSL W...

Niepokojąca wydaje się być sytuacja w Bułgarii – w przeciągu ostatnich trzech ty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę