Biogas Poland 2025 950
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

KRIR-Niepokojąco niskie ceny kukurydzy

7 października 2019
KRIR-Niepokojąco niskie ceny kukurydzy

W dniu 3 października 2019 r. Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o interwencję w sprawie cen ziarna kukurydzy mokrej.

Obecna sytuacja na rynku ziarna kukurydzy nosi znamiona zmowy cenowej, ponieważ podmioty skupujące oferują rolnikom ceny poniżej 400 zł/t za kukurydzę o wilgotności 30% podczas, gdy najbliższy kontrakt terminowy MATIF wynosi 720 zł/t dla kukurydzy o wilgotności 15%. Rolnicy zdają sobie sprawę o konieczności doliczenia kosztów dosuszenia ziarna, ale rozpiętość cen jest nieakceptowalna. Polska, jak i inne kraje europejskie zostały dotknięte klęską suszy, co również zmniejsza podaż kukurydzy i nie tłumaczy takich niskich cen skupowych.

W związku z powyższym Zarząd KRIR zwrócił się do Pana Ministra podjęcie odpowiednich działań oraz zawiadomienie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w powyższej sprawie.


POWIĄZANE

Setki polskich rolników znalazło się w dramatycznej sytuacji. Kupili nowe ciągni...

Afrykański pomór świń (ASF) znów zbiera żniwo w polskim rolnictwie. Tym razem na...

W Polsce nie brakuje żyznych gleb, pracowitych rąk i pokoleń doświadczenia. Brak...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę