Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Kto może kwestionować inwestycje drobiarskie?

12 kwietnia 2018
Kto może kwestionować inwestycje drobiarskie?

Wprowadzone z dniem 1 stycznia 2018 r. nowe prawo wodne, oprócz zmiany zasad zagospodarowania wodami, zawiera także wiele kluczowych zmian wpływających na regulację prawa ochrony środowiska. Wprowadzone przepisy zawężają krąg stron postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, co w znacznym stopniu może przyczynić się do ukrócenia przewlekłości postępowania.

Dotychczasowo przepisy ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (,,u.o.o.ś”), nie zawierały definicji stron postępowania, co powodowało konieczność zastosowania ogólnej regulacji, zawartej w przepisach kodeksu postępowania  administracyjnego. W obowiązującym do niedawna stanie prawnym stroną był każdy, czyjego obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

Nowe przepisy są jasnym wyrazem ustawodawcy dla ograniczenia stron postępowania i uściślenia pojęcia oraz źródeł interesu prawnego. Norma ta istotnie  przyczynia się także do konkretyzacji, kto może wziąć udział w konkretnym postępowaniu w przedmiocie wydania decyzji środowiskowej. Nowelizacja ustawy pozwoli na znaczne zawężenie uprawnionych podmiotów, co może znaleźć odzwierciedlenie w usprawnieniu i tak skomplikowanego dla inwestorów postępowania. Niezwykle istotnym będzie zatem kontrola stosowania prawa przez organy, a zwłaszcza ścisłej interpretacji przedmiotowego przepisu.

Więcej informacji o nowej definicja strony w postępowaniu administracyjnym o wydanie decyzji środowiskowej można znaleźć w Analizach Prawnych dostępnych na stronie KIPDiP.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Dyrektora Gener...

O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowe...

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę