aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kto powinien płacić za gospodarowanie e-odpadami

5 marca 2024
Kto powinien płacić za gospodarowanie e-odpadami

Rada Europy przyjęła wczoraj zmiany do unijnych przepisów o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (WEEE), czyli produktach takich jak komputery, lodówki i panele fotowoltaiczne.

Zmiany mają dostosować dyrektywę WEEE do wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 2022 r. o częściowym unieważnieniu tej dyrektywy. Było ono konsekwencją nieuzasadnionego stosowania z mocą wsteczną rozszerzonej odpowiedzialności producenta do odpadów z paneli fotowoltaicznych wprowadzonych do obrotu między 13 sierpnia 2005 r. a 13 sierpnia 2012 r.

Zmiany wyjaśniają, że:

  • koszty gospodarowania odpadami z paneli fotowoltaicznych wprowadzonych do obrotu po 13 sierpnia 2012 r. i ich usuwania spoczywają na producencie
  • rozszerzona odpowiedzialność producenta za produkty elektryczne i elektroniczne, które zostały dodane do zakresu dyrektywy w 2018 r., powinna mieć zastosowanie do tych produktów, które zostały wprowadzone do obrotu po tej dacie.

Wprowadzono też klauzulę przeglądową, na mocy której Komisja musi do 2026 r. ocenić, czy potrzebna jest zmiana dyrektywy.

Kontekst i dalsze kroki

Komisja przyjęła wniosek dotyczący wprowadzenia ukierunkowanej zmiany do dyrektywy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym 7 lutego 2023 r. Swoje stanowiska negocjacyjne współprawodawcy ustalili w czerwcu (Rada) i październiku (Parlament Europejski) 2023 r., a następnie w listopadzie 2023 r. wypracowali wstępne porozumienie polityczne. W głosowaniu 6 lutego 2024 r. Parlament Europejski formalnie potwierdził to porozumienie.

Dzisiejsze głosowanie w Radzie kończy procedurę przyjęcia zmienionych przepisów. Zostaną one teraz podpisane przez obie instytucje. Ukażą się następnie w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później. Państwa członkowskie będą miały maksymalnie 18 miesięcy na transpozycję zmienionej dyrektywy do prawa krajowego.

oprac, E-red ppr.pl


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę