aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Które jajka są eko?

7 marca 2016
Które jajka są eko?
PAP / Marcin Bielecki

Nie można postawić znaku równości między „jajkami od kur z wolnego wybiegu”, a „jajkami ekologicznymi”. Powód? Hodowla kur biegających po podwórku nie oznacza, że jaja z takiego gospodarstwa posiadają certyfikat rolnictwa ekologicznego.

Wielkimi krokami zbliżają się święta wielkanocne. Ich symbolem są jajka. Znajdą się w wielkanocnym koszyczku, będą też pływać w żurku. Zanim wybierzemy się do sklepu czy na bazar, by zaopatrzyć się w najlepsze jajka, warto dowiedzieć się, jak rozpoznać, które z nich są faktycznie ekologiczne. Okazuje się bowiem, że określenie "produkt ekologiczny" jest często nadużywane przez sprzedawców.

Ekologiczne jajka są ostemplowane i na początku pieczątki jest „0”. Natomiast jajka od kur z wolnego wybiegu mają na początku pieczątki „1”.

Jak powiedziała PAP Life Jolanta Lyska, dyrektor generalny Stowarzyszenia „Polska Ekologia”: „O warunkach i sposobie prowadzenia hodowli, a więc o jakości jajek z wolnego wybiegu, nie wiemy praktycznie nic, natomiast o pochodzeniu jajek ekologicznych wiadomo wszystko. Wiadomo zwłaszcza, która jednostka certyfikująca - jest ich 10, badała gospodarstwo, poznała warunki chowu kur i wszelkie czynniki mogące mieć wpływ na czystość biologiczną produktu. Tu akurat – jajek. I numer tej jednostki producent podaje na opakowaniu".

(PAP Life)


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę