Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Kujawsko-Pomorskie/ Powstał Park Krajobrazowy Góry Łosiowe

1 czerwca 2018
Kujawsko-Pomorskie/ Powstał Park Krajobrazowy Góry Łosiowe

Nowo utworzony Park Krajobrazowy Góry Łosiowe, obejmujący obszar ponad 4,8 hektarów jest dziesiątym tego typu parkiem w województwie kujawsko-pomorskim. To bardzo urozmaicony teren polodowcowy, w gminach Grudziądz i Rogóźno w północno-wschodniej części regionu.

Park obejmuje: wysoczyznę morenową z jednym z najlepiej zachowanych w kraju pól wydmowych, rozległy kompleks leśny, położone w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły międzywale i terasę zalewowa oraz dno doliny Wisły i Osy. Na tym obszarze występuje 119 gatunków ptaków i kilkadziesiąt gatunków ryb, a spotkać można kumaki nizinne, żaby jeziorkowe i ropuchy zielone. Przez teren też wiedzie szlak migracyjny łosi. W obrębie parku znajdują się 54 pomniki przyrody.

Na obszarze parku znajdują się ślady bogatej historii i dziedzictwa kulturowego. We wsi Dusocin urodził się wybitny chirurg Ludwik Rydygier (1850-1920), który m.in. jako pierwszy na świecie przeprowadził zabieg resekcji żołądka z powodu owrzodzenia. Na tym terenie mieszkali też olendrzy, przybyli w XVI i XVII wieku osadnicy z Fryzji i Niderlandów, którzy upowszechniali meliorację i budowali wały nadrzeczne. Zachowały się też obiekty dawnej architektury wiejskiej - budynki drewniane i z kamieni polnych.

Park krajobrazowy utworzono w celu ochrony walorów krajobrazowych, różnorodności roślinności, siedlisk rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt, dowodów historii i zabytków kultury materialnej. Wiąże się to z wprowadzeniem licznych ograniczeń i zakazów.

Nowy park krajobrazowy został wydzielony ze znacznej części Obszaru Chronionego Strefy Krawędziowej Dolnej Wisły i Obszaru Natura 2000 - Dolina Dolnej Wisły oraz niewielkiego fragmentu Obszaru Chronionego Doliny Osy i Gardęgi.

W regionie kujawsko-pomorskim znajdują się również: Wdecki Park Krajobrazowy, Brodnicki Park Krajobrazowy, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, Krajeński Park Krajobrazowy, Nadgoplański Park Tysiąclecia, Tucholski Park Krajobrazowy, Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.

 

Jerzy Rausz (PAP)


POWIĄZANE

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podcza...

Firma Tyson Foods Inc. negocjuje w Pekinie za zniesieniem „banu” eksportowego dl...

Temat GMO wciąż budzi wiele obaw ze strony konsumentów. Coraz więcej osób zwraca...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę