Kukurydza: innowacje dla lepszych plonów – Bayer Crop Science prezentuje nowości w ofercie DEKALB

12 października 2021

8 października 2021, Warszawa – Zespół Crop Science Bayer prezentuje innowacje w ofercie kukurydzy na rok 2022. W rozwoju produktów dla producentów Bayer stawia na innowacje. W 2022 roku na rynek wejdą nowe odmiany kukurydzy DEKALB, eksperci firmy prezentują także innowacyjne programy hodowlane i przedstawiają zrównoważony wymiar produkcji dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań.

 

Kukurydza z roku na rok staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Wynika to z wszechstronności jej użytkowania i wysokiej plenności, a także szerokiego zastosowania w różnych gałęziach przemysłu.

 


W rozwoju oferty Bayer Crop Science dla producentów kukurydzy stawiamy na zintegrowane podejście i innowacje. Co roku proponujemy rozwiązania oparte na niezliczonej ilości badań i testów, które dają nam pewność, że wprowadzane na rynek odmiany pozwolą rolnikom na coraz lepsze dostosowanie sposobu produkcji kukurydzy do warunków glebowych i ekosystemu danego gospodarstwa. To pozwala na opłacalną produkcję, ale także wydajne gospodarowanie zasobami – lepiej dostosowane odmiany czy rozwiązania cyfrowe dla plantatorów kukurydzy wspierają zrównoważoną uprawę – mówi Iwona Krych – Stec, Head of Marketing Crop Science, Bayer Polska.

 


Powierzchnia uprawy dawno już przekroczyła w Polsce milion hektarów. Rolnicy mają do wyboru ponad 400 odmian. Sukces uprawowy tej rośliny jest między innymi efektem intensywnych prac hodowców. Hodowla kukurydzy DEKALB jest nastawiona nie tylko na podnoszenie potencjału plonowania nowych odmian.Priorytetem jest uniezależnienie plonowania od zmiennych warunków pogodowych. Niekorzystne warunki pogodowe mogą w znaczący sposób obniżyć wysokość i jakość plonu. Dlatego też celem naszego programu hodowlanego jest stworzenie odmian nie tylko wysoko, a przede wszystkim stabilnie, plonujących – w różnych warunkach uprawowych. Przykładem takich odmian są dwie nowości, które wprowadzimy na rynek w 2022 roku.

 


DEKALB z nowymi odmianami i programami

 

Odmiana DKC3201 to odmiana uniwersalna z grupy średnio-wczesnej FAO240 o ziarnie typu flint/dent, przeznaczona do uprawy na ziarno i kiszonkę, polecana na różne stanowiska – w tym gleby słabe i średnie. Rośliny charakteryzują się znakomitym wigorem wiosennym i tolerancją na chłody. Odmiana DKC3201 jest odmianą nowej generacji, należącą do Programu FieldShield, który skupia wyselekcjonowane odmiany, posiadające zespół cech o najwyższej tolerancji na kombinację stresów takich jak tolerancja na okresowe niedobory wody w glebie, podwyższone temperatury, chłody wiosenne a jednocześnie – o najwyższym plonowaniu i stabilności.

 


Druga odmiana to DKC3204 przeznaczona do uprawy na jakościową kiszonkę. To średnio-wczesna odmiana FAO 240 o bardzo wysokim plonie ogólnym suchej masy. Charakteryzuje się dobrym wigorem początkowym oraz wysoką tolerancją na wyleganie. Kiszonka uzyskana z tej odmiany wyróżnia się znakomitymi parametrami jakościowymi: wysoką zawartością skrobi oraz bardzo dobrą strawnością włókna. DKC3204 należy do nowego Programu SILOEXTRA, skupiającego odmiany wyróżniające się pod względem cech jakościowych kiszonki.

 


W roku 2021 rozpoczęliśmy intensywne działania w segmencie kiszonkowym. Założyliśmy sieć kilkunastu doświadczeń z odmianami komercyjnymi i odmianami testowymi, które w kolejnych latach wprowadzimy do naszej oferty. Rozpoczęliśmy również profesjonalne doradztwo w kwestii serwisu kiszonkowego dla naszych klientów – zarówno na polu, jak i w pryzmie/silosie.

 


Zastosowanie cyfrowych technologii w uprawie kukurydzy

 

W zintegrowanej ofercie dla kukurydzy, ważną rolę w ofercie Bayer odgrywają rozwiązania cyfrowe. Podczas konferencji eksperci Bayer prezentują między innymi mapy zmiennego siewu kukurydzy FieldView – narzędzie pozwalające rolnikom na optymalne wykorzystanie nasion oraz pełne wykorzystanie potencjału plonotwórczego odmian kukurydzy DEKALB i uprawianych pól. Automatyczny skrypt zmiennego siewu FieldView w prosty sposób przygotowuje zalecenie zmiennego siewu kukurydzy, opierając się na historycznych zdjęciach satelitarnych, przypisanych do konkretnego pola. W ten sposób użytkownik platformy FieldView w kilka minut generuje mapy zmiennego siewu kukurydzy, a następnie wgrywa stworzone pliki do monitora sterującego precyzyjnym siewnikiem punktowym, który wykona siew zgodnie z zaleceniem. Mapy plonu dostępne na koncie FieldView nie tylko wskażą które miejsca na polu były bardziej plonotwórcze, ale dzięki  pozostałym informacjom – pochodzących np. z siewnika – określą, która odmiana lub jaka gęstość siewu okazała się najbardziej efektywna. Maksymalizacja plonu przy optymalizacji zużycia nasion to główna inicjatywa stojąca za stworzeniem automatycznego skryptu siewu kukurydzy FieldView.

 


Czy produkty mogą wspierać

zrównoważoną uprawę kukurydzy?

 

Każde działanie, które ogranicza wpływ rolnictwa na środowisko, zabezpiecza dochód rolnictwa i dąży do akceptacji społecznej – można nazwać zrównoważonym. A co, jeśli takie same cechy niosą także produkty? Wtedy wsparcie rolnictwa zrównoważonego odbywa się również poprzez świadomą decyzję zakupową. Nowoczesne odmiany kukurydzy zapewniają nie tylko wysoki plon, ale przyczyniają się do zwiększenia zrównoważenia w rolnictwie. Takie odmiany uprawiane są m.in. w gospodarstwie Kaszewy, uczestniczącym od roku w międynarodowym programie skupiającym gospodarstwa wdrażające zrównoważone praktyki w rolnictwie – Bayer ForwardFarming. Odmiana odporna na stres abiotyczny: suszę i okresowe niedobory wody DKC3595 zabezpiecza dochód rolnika poprzez swoje stabilne plonowanie w trudnych warunkach środowiska. Dodatkowo, odmiana ta szybko oddaje wodę z ziarna, co zmniejsza ilość energii zużytej na dosuszenie, oszczędzając tym samym paliwo i emisję CO2. W szczególnie wietrznych warunkach panujących w gospodarstwie Kaszewy doskonale sprawdza się również odmiana DKC3609, która – oprócz cechy wysokiego plonowania – posiada niezwykle wytrzymałą łodygę, co zapobiega wyleganiu. W trakcie konferencji zaprezentowano w jaki sposób Bayer, rozwijając portfolio nasion kukurydzy DEKALB oraz innowacyjne programy hodowlane, skupia się jednocześnie na dostarczeniu rolnikom rozwiązań zrównoważonych, powalających na racjonalne i efektywne gospodarowanie zasobami i jednocześnie opłacalną produkcję.

 


O firmie Bayer

Bayer to międzynarodowe przedsiębiorstwo, którego działalność skupia się na obszarach nauk life science, jakimi są ochrona zdrowia i produkcja żywności. Jego produkty i usługi są opracowane z myślą o korzyściach dla ludzi, wspierając przy tym wysiłki zmierzające do przezwyciężenia głównych wyzwań stojących przed rosnącą i starzejącą się populacją na świecie. Bayer działa w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju, a dzięki swej działalności przyczynia się do wprowadzania pozytywnych zmian. Jednocześnie Grupa dąży do zwiększania rentowności i kreowania wartości poprzez innowacje i rozwój. Marka Bayer na całym świecie jest synonimem zaufania, niezawodności i jakości. W roku podatkowym 2020 Grupa zatrudniała około 100 000 osób, a wartość jej sprzedaży wyniosła 41,4 mld euro. Inwestycje w badania i rozwój wyniosły 4,9 mld euro. Dalsze informacje: www.bayer.com

 

Biuro prasowe Bayer


POWIĄZANE

16. maja odbyły się czterostronne rozmowy, w których uczestniczyli: wicepremier,...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzy...

Wczoraj – na zaproszenie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę