Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Łąka kwietna zamiast trawnika

16 czerwca 2020
Łąka kwietna zamiast trawnika
Newseria Lifestyle

Łagodzi skutki suszy, oczyszcza powietrze, pięknie wygląda i zwiększa bioróżnorodność – zastąpienie trawnika kwietną łąką przynosi same korzyści. Poza tym taki naturalny ogród nie wymaga częstego koszenia, nawożenia i podlewania. Castorama podpowiada, jak urządzić kwietną łąkę.

Dlaczego warto zasiać kwietną łąkę?

Kwietne łąki coraz częściej zastępują trawniki. Barwne, kwitnące rośliny stają się domem dla różnorodnych zwierząt i zapylaczy. Każda z nich może dać schronienie nawet dla 300 gatunków owadów, małych ssaków czy płazów. Ich korzenie magazynują deszczówkę, dzięki czemu nie wymagają dodatkowego podlewania. To szczególnie ważne z uwagi na panującą w Polsce dotkliwą suszę. Co więcej, łąki kwietne obniżają temperaturę powietrza, ponieważ zapobiegają nagrzewaniu się gleby. Świetnie sprawdzają się nie tylko w ogrodach i na tarasach, ale też w miastach.

Wciąż można założyć kwietną łąkę

Ziemię, na której planujemy założenie kwietnej łąki, należy przekopać i oczyścić z roślin i chwastów. Rośliny możemy tak dobrać, żeby nasza łąka kwitła nieustannie od wiosny do jesieni. Gotową mieszankę odpowiednich nasion można kupić m.in. w sklepach Castoramy. Warto pamiętać, że na początku czerwca nie jest jeszcze za późno, by je wysiać. Na około 1 m2 ogrodu należy wysypać od 1 do 2 gramów nasion jednorocznych roślin łąkowych. Najefektowniej prezentują się chabry, maki, złocień, jaskier, łubin czy krwawniki. Po pierwszym zasiewie warto zadbać o odpowiednią wilgotność gleby dla ich skutecznego kiełkowania.

Jakie kwiaty wybrać?

Łąki kwietne dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach i nie wymagają częstego podlewania. Warto wiedzieć, które gatunki kwiatów będą dobrze rosły w określonych miejscach. W wilgotnych warunkach warto posiać bodziszek łąkowy, koniczynę białoróżową, firletkę poszarpaną, krwawnicę pospolitą, miętę polną, niezapominajkę błotną, rdest wężownik, rzeżuchę łąkową, złocień właściwy, żywokost lekarski. Na średnio wilgotnych łąkach najlepiej sprawdzą się: chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, łubin trwały, mak polny, wiesiołek czworokątny, nachyłek lancetowaty, wyka kosmata. Natomiast w suchych miejscach dobrze urosną: dziurawiec, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, goździk kropkowany i piaskowy, macierzanka, gipsówka, rogownica polna czy szałwia łąkowa.

Koszenie najczęściej kilka razy w roku

Aby cieszyć się urokiem kwietnej łąki od wiosny do jesieni nie trzeba jej nawozić i podlewać. Jedynym niezbędnym zabiegiem, o którym trzeba pamiętać, jest koszenie, ale najczęściej tylko kilka razy w roku. Suchej łąki, na której rośliny rosną i rozwijają się wolno, nie należy kosić przez cały sezon. Rośliny można ściąć dopiero po koniec września. W pogodne dni warto zebrać ich nasiona. Łąkę najpiękniej kwitnącą latem osiągniemy, jeśli pierwszy raz skosimy ją do połowy czerwca. Wówczas kwiaty pojawią się już w lipcu i będą zdobić łąkę aż do września. Kolejne koszenie można wykonać dopiero w październiku. Najczęściej trzeba kosić łąkę, która ma efektywnie kwitnąć wiosną. Po raz pierwszy należy zrobić to rok wcześniej na koniec czerwca. Kwiaty, byliny i trawę należy ściąć na wysokość około 10 cm i powtórzyć tę czynność kilkukrotnie do jesieni. Skoszone rośliny można zostawić na kilka dni, aby obsypały się z nich nasiona. Unikniemy w ten sposób konieczności regularnego zasiewania. Samoistnie rozsiewające się rośli stworzą zbliżony do naturalnego ekosystem.

fot. Fot. Anuja Mary Tilj on Unsplash

 

Informacje o spółce Castorama:

Castorama Polska Sp. z o.o. jest liderem w kategorii polepszania warunków mieszkaniowych w naszym kraju. Firma uruchomiła swój pierwszy sklep w 1997 roku. Obecnie prowadzi sprzedaż w 81 lokalizacjach w różnych częściach Polski. Zapewnia również klientom w całym kraju dostęp do oferty on-line. Spółka zatrudnia ponad 12 tys. pracowników. Castorama Polska Sp. z o.o. jest częścią Kingfisher plc, międzynarodowej spółki posiadającej prawie 1200 sklepów w 10 krajach Europy. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy na stronę www.castorama.pl oraz www.kingfisher.com.

 

 

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

Rok 2019 ustanowił nowy historyczny rekord w polskim eksporcie przetworzonych pr...

Dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Łodzi pragnie poinformować, że Marszałek Woj...

„Pracuj bezpiecznie z Cynkometem. Bezpieczne wakacje 2020” – takie jest hasło i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę