Agrolok_280518

Lekarze przypominają, że dziecko przed wyjściem do szkoły powinno zjeść śniadanie

1 września 2017
Lekarze przypominają, że dziecko przed wyjściem do szkoły powinno zjeść śniadanie

Dzieci powinny zjeść posiłek przed wyjściem do szkoły, a drugie śniadanie zabrać do szkoły; tornister nie powinien być za ciężki - przypomina Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia przed zbliżającym się nowym rokiem szkolnym.

"Nowy rok szkolny to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli, rodziców i opiekunów. To dorośli powinni stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki do nauki i zdrowego rozwoju podczas wielu pracowitych miesięcy spędzonych nad książkami" - powiedziała cytowana w przesłanym PAP komunikacie prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Lekarze z PPOZ podkreślają, że dziecko przed wyjściem do szkoły powinno zjeść odpowiedni posiłek ,a w tornistrze zawsze powinno się znaleźć drugie śniadanie, urozmaicone warzywami i owocami - np. jabłko czy kanapka z sałatą. Warto także sprawdzić, czy w tornistrze są wszystkie potrzebne rzeczy i czy nie jest za ciężki.

Ubiór dziecka powinien być dostosowany do pogody - najlepsza metoda - "na cebulkę" - chroni przed przegrzaniem i zmarznięciem.

Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, dziecko powinno uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego, ponieważ nieuzasadniona rezygnacja z ćwiczeń szkodzi jego zdrowiu - ostrzegają lekarze.

Przypominają też, że najlepszym odpoczynkiem jest zdrowy sen, dlatego dziecko nie powinno zarywać nocy, a odrabianie lekcji powinno być urozmaicone zabawą, a przede wszystkim ruchem na świeżym powietrzu.

Należy także pozwolić dzieciom na rozwijanie zainteresowań, ale nie przeciążać ich nadmiarem zajęć dodatkowych - radzą lekarze.

W szkole dziecko po raz pierwszy może spotkać się z wieloma niebezpiecznymi sytuacjami, warto mu więc powiedzieć, aby nie przyjmowało podejrzanych słodyczy lub innych rzeczy od nieznajomych.

"Powrót do szkoły nie musi wcale oznaczać tylko i wyłącznie ciężkiej pracy, stresu i ogromnego wysiłku. Jeśli stworzymy dzieciom bezpieczny dom, zagwarantujemy opiekę i zainteresowanie, one będą uczyły się chętniej, łatwiej, a my, dorośli, będziemy dumni z ich osiągnięć" – dodała Janicka.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia unijnego prawa wobec polskiej...

Celem wizyty, która odbyła się w dniach 28.06. – 01.07.2018 r. były rozmowy nt. ...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej wystąp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę