Lexus wysyła dźwięk V-ósemki w kosmos

22 maja 2019
Lexus wysyła dźwięk V-ósemki w kosmos
Newseria Lifestyle

Czy jesteśmy sami w kosmosie? Tego nie wiemy na pewno. Dlatego w razie spotkania z obcą cywilizacją powinniśmy zadbać o jak najlepszy wizerunek. A czy ludzkość ma lepszą wizytówkę, niż klasyczna, wolnossącą V-ósemka z jej soczystym, basowym dźwiękiem? Lexus najwyraźniej uważa, że jej pomruk świetnie nadaje się na ziemski towar eksportowy, dlatego nagrał brzmienie 5-litrowego silnika V8 nowego Lexusa RC F i po prostu wysłał je w kosmos. Obecność samochodu w filmie Men in Black: International była do tego świetnym pretekstem.

 

Prosto w stronę Pasa Oriona

Dźwięk wolnossącego silnika V8 2UR-GSE został przetworzony przez naukowców z Swinburne University of Technology's Centre for Astrophysics i wysłany daleko w przestrzeń kosmiczną wraz z komunikatem: “Nowy Lexus RC F. Ziemia. Oczekiwaliśmy ciebie (New Lexus RC F. Earth. We've been expecting you)”. Transmisja odbyła się w piątek 17 maja o godzinie 19:45 czasu wschodnioaustralijskiego. Sygnał wysłano bezpośrednio w stronę Pasa Oriona - układu gwiazd, który pojawia się w pierwszym z serii filmów Man in Black.

Największy radioteleskop

Do wysłania wiadomości posłużył największy radioteleskop na południowej półkuli - Molonglo Observatory Synthesis Telescope, należący do University of Sydney. Zlokalizowane na przedmieściach Canberry urządzenie służy do nasłuchu przestrzeni kosmicznej, ale tym razem zostało specjalnie zmodyfikowane przez zespół naukowców z Swinburne University pod kierownictwem prof. Matthew Bailesa.

Szalony pomysł

“Jesteśmy ekspertami w nasłuchiwaniu i dekodowaniu naturalnych sygnałów radiowych wysyłanych przez gwiazdy neutronowe, ale Lexus chciał, byśmy odwrócili ten proces - mówi Bailes. “Musieliśmy znaleźć rozwiązanie, które jest technicznie wykonalne, dostosowane do transmisji radiowych, a także nie wysadzi naszego teleskopu w powietrze. Za kilka tysięcy lat dowiemy się, czy ktoś to usłyszał” - dodaje naukowiec. W czasie przygotowywania wiadomości skorzystano z mocy obliczeniowej superkomputera OzStar.

Lexus RC F gwiazdą filmową

Nie jest przypadkiem, że Lexus postanowił wysłać w kosmos akurat dźwięk silnika najnowszej odsłony modelu RC F. I że dokonano tego w Kraju Kangurów. Sportowe coupé Lexusa występuje bowiem w najnowszym fantastycznonaukowym filmie z serii Men in Black - Men in Black: International, a motor 2UR-GSE, który znajduje się pod jego maską jest jednym z najlepszych i najsłynniejszych silników japońskiej marki. Co więcej, główną rolę w amerykańskiej produkcji gra australijski gwiazdor, Chris Hemsworth.

 

 

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

Europejski Zielony Ład, którego plan został przedstawiony przez Komisję Europejs...

Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się w dniach 20-21 marca 2020 w Centrum G2A ...

W dniach 17-18 lutego 2020 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się posiedzenie K...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę