Litwa/ Resort rolnictwa przeznaczy 3 mln euro na walkę z ASF

10 sierpnia 2018
Litwa/ Resort rolnictwa przeznaczy 3 mln euro na walkę z ASF

Resort rolnictwa Litwy przeznaczy 3 mln euro na zachęty dla hodowców, by rezygnowali z chowu świń po wykryciu w tym tygodniu przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednej z największych w kraju farm trzody chlewnej, należącej do duńskiej spółki Idavang.

Minister rolnictwa Giedrius Surplys poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej, że każdy hodowca posiadający od jednej do 100 sztuk świń na terenie zagrożonym wirusem ASF za odstąpienie od chowu otrzyma po 100 euro za każde zwierzę i 1,5 tys. euro na nabycie innych zwierząt hodowlanych.

Hodowcy, którzy zrezygnują z propozycji resortu, będą mogli ubiegać się o 1,5 tys. euro na wzmocnienie środków bioasekuracji w gospodarstwie.

Według szacunków litewskiego ministerstwa rolnictwa z powyższych propozycji na zasadzie dobrowolności będzie mogło skorzystać około 6 tys. hodowców z terenów zagrożonych, którzy posiadają 18 tys. świń. Działania resortu mają ograniczyć rozprzestrzenianie się w kraju wirusa ASF.

We wtorek wirus ten wykryto w jednej z największych litewskich farm trzody chlewnej należącej do duńskiej spółki Idavang. Rozpoczęto wybijanie 19,5 tys. świń.

Według danych litewskiej Państwowej Służby Żywności i Weterynarii w tym roku w niedużych gospodarstwach w kraju odnotowano 40 przypadków zachorowań na ASF, w wyniku czego wybito około 2,3 tys. świń.

Afrykański pomór świń nie jest niebezpieczny dla ludzi, ale sieje spustoszenie w chlewach i nie ma na niego szczepionki. Atakuje świnie i dziki, przenosząc się przez bezpośredni kontakt lub ukąszenie kleszcza.

Na Litwie wirus zaczął się rozprzestrzeniać w 2013 roku.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)


POWIĄZANE

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła 28 stycznia wydawanie...

Polski minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował we wtorek czeski...

Ubojnie będą płacić za nadzór i badanie mięsa inspekcji weterynaryjnej, a nie le...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę