CTR_80917

Łódzkie: Święto Róży odbędzie się we wrześniu w Kutnie

22 sierpnia 2016
Łódzkie: Święto Róży odbędzie się we wrześniu w Kutnie
PAP / Mirosław Trembecki

Wystawy, koncerty, pokazy florystyczne znajdą się w programie Święta Róży, które odbędzie się na początku września w Kutnie. Tegoroczna impreza wpisuje się w obchodzony właśnie Rok Szekspirowski i przebiegać będzie pod hasłem - W ogródku Pana Szekspira.

Jak wyjaśniają organizatorzy Święta Róży, kwiaty były dla Szekspira "wielką radością i niekończącym się źródłem inspiracji". Hodował je w swoim ogrodzie, w swoje dramaty wplatał kwiatowe wątki.

Jedynym z najważniejszych wydarzeń będzie wystawa róż ogrodowych, podczas której hodowcy z całej Polski, zaprezentują blisko 100 odmian tych kwiatów. Towarzyszyć jej ma ekspozycja aranżacji florystycznych, na którą składać się będzie kilkanaście prac autorstwa florystów z całej Polski oraz Litwinki Natalii Ucwatowej. Prace nawiązywać mają m.in. do twórczości Szekspira, epoki, w której żył, a także do charakterystycznych motywów angielskich.

W programie imprezy znalazły się jeszcze m.in. konkurs na najpiękniejszą różę wystawy, kącik porad różanych, warsztaty florystyczne dla dzieci. Zaplanowano pokazy dekoracyjnego upięcia włosów pod hasłem "Z różą w tle", a także wystawę obrazów Adama Kołakowskiego "Moja baśń". W centrum miasta powstanie "Jarmark Różany", gdzie będzie można zaopatrzyć się w rękodzieła, produkty regionalne czy żywność ekologiczną.

Odbędą się warsztaty florystyczne dla dzieci i dorosłych oraz VIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki "Kwietnik", którego uczestnicy obowiązkowo przygotowują dwie piosenki – jedną o tematyce kwiatowej, drugą dowolną.

Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Świętu Róży będzie konferencja "Róża w przestrzeni miasta i w ogrodzie". W jej ramach odbędą się m.in. spotkania z architektami krajobrazu, producentami róż ogrodowych, specjalistami do spraw miejskiej zieleni.

Tegoroczne Święto Róży odbędzie się w dniach 9-11 września.

Tradycja hodowli róż w Kutnie sięga początków XIX wieku. Pierwsza wystawa tych kwiatów odbyła się w 1975 roku w Kutnowskim Domu Kultury pod nazwą „Jarmark Różany”. Na początku prezentowano aranżacje i odmiany kwiatów lokalnych hodowców, m.in. Bolesława Wituszyńskiego, który dorobił się czterech, własnych odmian róż na około 25 polskich gatunków. W 1990 roku zmieniono nazwę na „Święto Róży”, wzbogacając tym samym program wystaw różanych.

(PAP)


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę