aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Lubelskie/Rynek Hurtowy „Elizówka” będzie prowadził skup jabłek

5 października 2018
Lubelskie/Rynek Hurtowy „Elizówka” będzie prowadził skup jabłek

Lubelski Rynek Hurtowy „Elizówka” – spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa – będzie prowadzić od poniedziałku w Lubelskiem interwencyjny skup jabłek. W całej Polsce ma być skupione pół miliona ton jabłek, w cenie 25 gr za kg.

„Skup interwencyjny będzie się odbywał bezpośrednio od sadowników, z pominięciem pośrednika. (…) To my będziemy wystawiali faktury za te jabłka. Chodzi o to, żeby zminimalizować koszty pośrednie” – powiedział w czwartek Tomasz Solis z Centrum Handlu Zagranicznego i Promocji w „Elizówce” i radny PiS sejmiku woj. lubelskiego.

Zapowiedział, że „Elizówka” ruszy z pierwszym skupem w poniedziałek. Punkty skupu będą zlokalizowane w Motyczu i Poniatowej, gdzie Lubelski Rynek Hurtowy „Elizówka” dzierżawi obiekty spółki Lubsad (wobec której toczy się postępowanie upadłościowe). Prowadzone są jeszcze rozmowy dotyczące kolejnych punktów skupu.

Solis dodał, że „Elizówka”, angażuje się w działania zapowiadane już wcześniej przez ministra rolnictwa o skupie w całej Polsce łącznie pół miliona ton jabłek w cenie 25 gr za kg. Nie potrafił wskazać, jaką ilość jabłek w ramach skupu przyjmie „Elizówka”. „Postaramy się w najbliższych dniach podać informacje, jakie ilości tych jabłek będziemy w stanie przyjąć” – dodał. „To jest działanie, które jest precedensem w historii nowej Polski. Dajcie nam trochę czasu” – zwrócił się do dziennikarzy.

W zakładach grupy producenckiej Lubsad w Motyczu i Poniatowej jest nowoczesna baza do przechowywania i schładzania owoców, jest też m.in. linia do produkcji soków. „Będziemy również robić sok prosty z tych jabłek” – dodał Solis. Jego zdaniem łącznie w obu punktach są możliwości przyjęcia i zagospodarowania około 60-80 ton jabłek na dobę.

W ocenie Solisa skup pół miliona ton jabłka przemysłowego w Polsce będzie miał decydujące znaczenie. Podkreślił, że nie chodzi w tym działaniu tylko o zapłacenie sadownikom wyższej ceny za część jabłek na rynku; jak zaznaczył cena 25 gr za kg, „to na pograniczu godziwości”, ale w punktach skupu utrzymuje się cena znacznie niższa w granicach 10 gr za kg jabłek.

„Liczymy na to, że jeśli my podniesiemy cenę, zdejmiemy tą nadwyżkę z rynku, to automatycznie ceny jabłka przemysłowego zaczną rosnąć nawet w tej sprzedaży poza interwencją” – powiedział Solis.

Lubelski Rynek Hurtowy działa od 2000 r. i w Elizówce pod Lublinem. Jest stałym miejscem zaopatrzenia dla wielu firm z południowo-wschodniej części Polski, można tu sprzedać i kupić m.in. warzywa, owoce, nabiał, mięso, pieczywo, mrożonki, ryby, kwiaty. Prawie 88 proc. akcji spółki posiada Skarb Państwa, akcjonariuszami są także m.in. producenci i samorząd woj. lubelskiego. Spółka posiada ponad 47 ha gruntów, z czego na rynek hurtowy zagospodarowano 18 ha, w tym ok. 4 ha zajmują obiekty pod dachem. Powierzchnię handlową wynajmuje tu ok. 160 firm.

Interwencyjny skup jabłek ma związek z obecną sytuacją nadmiaru jabłek na rynku i ich niskimi cenami na skupach. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że rząd zdecydował o zdjęciu z rynku pół miliona ton jabłek przemysłowych, które będą skupione, w cenie 25 gr za kg. Ze skupionych jabłek będzie wyprodukowany koncentrat z przeznaczeniem na eksport.

„Jestem przekonany, że ta operacja zakończy się sukcesem w ciągu krótkiego czasu. Jabłka zostaną zmagazynowane, a pieniądze za nie rolnicy otrzymają bardzo szybko” – mówił PAP szef resortu rolnictwa.

Jabłka będą kupowane na terenie całego kraju. Głównym podmiotem, który będzie zajmował się skupem w Polsce, będzie spółka „Eskimos” wraz z firmami współpracującymi. Firma będzie kupowała jabłka na własny rachunek z rządowymi gwarancjami. Miejsca skupu mają być ogłoszone lada dzień.

 

Renata Chrzanowska (PAP)


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę