Lubuskie/ Ponad 70 tys. gęsi w Parku Narodowym „Ujście Warty”

13 października 2017
Lubuskie/ Ponad 70 tys. gęsi w Parku Narodowym „Ujście Warty”

Na obszarze Parku Narodowego „Ujście Warty” przyrodnicy naliczyli w tym tygodniu ponad 70 tys. dzikich gęsi, a to dopiero początek jesiennej koncentracji tych ptaków. Jest ich najwięcej od sześciu lat – poinformował PAP ornitolog z PN „Ujście Warty” Michał Leszczyński.

Poprzedniej jesieni w kulminacyjnym okresie migracji naliczono 66 tys. gęsi, dwa lata temu zaledwie 28 tys.

„Wysoka liczba gęsi podczas ostatniego liczenia może wynikać zarówno z załamania pogody, które w krótkim czasie zmusiło ptaki z północy do wędrówki, jak i z wyższego poziomu wody niż w latach poprzednich. Gęsi najchętniej na noclegowisko wybierają obszar zalany wodą, który jest trudno dostępny dla drapieżników” – powiedział PAP Leszczyński.

Dodał, że liczba gęsi może jeszcze wzrosnąć, gdyż szczytowy moment jesiennej koncentracji jeszcze przed nami. Z reguły przypada on na listopad, jednak ze względu na warunki pogodowe i specyfikę tego miejsca nierzadko miał on miejsce też pod koniec października lub nawet w grudniu.

Ujściowy odcinek Warty, wraz ze swoimi kanałami, rzeką Postomią i rozległymi polderami, to jedno z najważniejszych miejsc jesiennych i wiosennych koncentracji wędrownych ptaków wodnych i błotnych. Prym wśród nich wiodą gęsi, które pokonują najdłuższe dystanse podczas swoich podniebnych podróży.

Ptaki te wiedzione instynktem w miarę obniżania się temperatury przemieszczają się z północy, w tym z Arktyki, na południe w poszukiwaniu lepszych warunków. Z kolei, gdy nastaje wiosna i robi się coraz cieplej wracają na swoje lęgowiska na północy.

Ten spektakl z różnym nasileniem powtarza się co roku. Jedynym gatunkiem gęsi, która prowadzi lęgi w naszym kraju jest gęgawa, powszechnie występująca na obszarze „Ujścia Warty”.

W okresie migracji, także i teraz, w parku dominują gęsi zbożowe, nieco mniej jest białoczelnych. Ponadto podczas ostatniego liczenia zaobserwowano osobniki innych gatunków, m.in. bernikle białolice. Oczywiście na nadwarciańskich rozlewiskach są także gęgawy.

W niedzielę (15 października) będzie okazja, by przekonać się, jak wiele gęsi jest na obszarze parku. Przyrodnicy z „Ujścia Warty” zapraszają tego dnia na poranną wycieczkę po rozlewiskach w poszukiwaniu tych ptaków.

Podczas niej będzie okazja zobaczyć wylot gęsi i żurawi, usłyszeć towarzyszące mu gęganie i klangor oraz dowiedzieć się, jak odbywa się liczenie tych ptaków. Informacje o wycieczce można znaleźć na stronie: www.pnujsciewarty.gov.pl

Park Narodowy "Ujście Warty" zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską.

Krajobraz parku to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk. Na jego obszarze zaobserwowano ponad 270 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Kilkanaście z nich figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Rozlewiska i łąki tego Parku Narodowego to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków - nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach: podczas pierzowiska, w trakcie migracji. Zatrzymują się tu ptaki siewkowe, kaczki, gęsi czy żurawie. Park to ważne miejsce zimowania wielu gatunków, m.in. łabędzi krzykliwych i niemych oraz bielików.

Jesienią park staje się królestwem migrujących ptaków, przede wszystkim arktycznych gęsi. W rekordowych latach liczba tych ptaków dochodziła nawet do 200 tys. osobników.

 

Marcin Rynkiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Zastępowanie jaj w różnych produktach substancjami zamiennymi może się okazać co...

Przedstawiciele izb rolniczych biorący udział w szacowaniu strat spowodowanych p...

Praca na statkach rybackich, uprawnienia rybaków oraz obowiązki armatorów będą r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę