Adama_15.08-30.09.2021

Ludowcy nie zwalniają tempa. Projekt o Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych ponownie w Sejmie

16 lipca 2021
Ludowcy nie zwalniają tempa. Projekt o Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych ponownie w Sejmie

Lato w pełni, ale dla ludowców wakacji nie ma. – Ponownie w Sejmie składamy projekt o Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych, który złożony był już w poprzedniej kadencji. Dzisiaj prezes Kaczyński mówi o stabilizacji dochodów rolniczych, a więc Panie Prezesie – jest już projekt ustawy PSL, który wychodzi naprzeciw Pańskim zapowiedziom, a przede wszystkim naprzeciw oczekiwaniom rolników. Wystarczy tylko go przyjąć – powiedział w Sejmie poseł Marek Sawicki.

Lato w pełni, ale dla ludowców wakacji nie ma. Pracują i składają kolejne projekty ustaw. Nie można tego natomiast powiedzieć o partii rządzącej, której politycy zamiast procedować złożone już projekty, jeżdżą po Polsce i mamią Polaków kolejnymi obietnicami.

– Politycy PiS jeżdżą po Polsce i obiecują, ale ustaw nie ma. W Sejmie leżą gotowe projekty Koalicji Polskiej realizujące zapowiedzi z Nowego Ładu: wyższa kwota wolna i emerytura bez podatku. Wystarczy je przyjąć – podkreślił poseł PSL, Marek Sawicki.

W zeszłym tygodniu ludowcy złożyli dwa projekty ustaw, dające Polakom wpływ na to, co się dzieje w przestrzeni publicznej.

– W zeszłym tygodniu złożyliśmy dwa ważne projekty zwiększające wpływ obywateli na to, co dzieje się w państwie: dotyczące sędziów pokoju wybieranych w wyborach powszechnych i Dnia Referendalnego. Oczekujemy szybkiego ich procedowania – apelował Marek Sawicki.

Sądy pokoju mają rozstrzygać najprostsze z puntu widzenia prawnego sprawy i odciążyć sądy rejonowe. Dzień referendalny z kolei, ma dać obywatelom możliwość wyrażenia swojej opinii na tematy społeczne i gospodarcze, z czym politycy muszą się liczyć.


13. lipca, politycy PSL złożyli (kolejny już raz) projekt ustawy o Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych.

Fundusz przygotowany był jeszcze w 2014 r. Politycy PSL złożyli ten projekt również w poprzedniej kadencji Sejmu, ale  większość parlamentarna nie wyraziła woli na jego wprowadzenie.

W niedzielę nieoczekiwanie prezes PiS zapowiedział jednak, że zajmie się tematem stabilizacji dochodów i ubezpieczeń w rolnictwie.

– Składamy projekt o Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych, który złożony już był w poprzedniej kadencji. Teraz prezes Kaczyński mówi o stabilizacji dochodów rolniczych, a więc Panie Prezesie, PSL składa w Sejmie projekt, który wychodzi naprzeciw Pańskim zapowiedziom, a przede wszystkim naprzeciw oczekiwaniom rolników. Wystarczy tylko go przyjąć – wskazał poseł PSL, Marek Sawicki.

Pieniądze na Fundusz Stabilizacji Dochodów Rolniczych będą pochodziły ze składek – 0,1% od sprzedanych produktów rolnych – uzupełnianych z BGK na poziomie 400-600 mln, w miarę potrzeb. Wszystko w sytuacji tragedii nieobjętych ubezpieczeniami rolniczymi.

 

Biuro prasowe PSL


POWIĄZANE

AGROunia zablokowała w czwartek tory w Woli Baranowskiej na Podkarpaciu. „Nie wy...

W dniu 13 października 2021 r. w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym na Wydzial...

We wtorek, 12 października na platformie Zoom odbyła się ogólnopolska konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę