Małopolskie/ Ponad 76,5 mln zł z PROW na scalanie gruntów rolnych

25 kwietnia 2018
Małopolskie/ Ponad 76,5 mln zł z PROW na scalanie gruntów rolnych

Ponad 76,5 mln zł w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przeznaczyło woj. małopolskie na program scalania rozdrobnionych gruntów rolnych. Będzie on realizowany w powiatach: myślenickim, miechowskim, tarnowskim, brzeskim i gorlickim.

We wtorek wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys przekazał umowy dla pierwszych dwóch powiatów uczestniczących w programie: myślenickiego i miechowskiego.

Przypomniał on, że małopolskie rolnictwo charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem gospodarstw. Statystycznie każde z nich liczy ok. 3-4 ha rozproszone nawet na ośmiu działkach.

„To powierzchnia nawet pięć razy mniejsza niż przeciętna wielkość gospodarstwa w pozostałej części kraju. Lokalnym, drobnym gospodarstwom z Małopolski jest więc trudno produkować i sprzedawać swoje plony na większą skalę, najczęściej zaspokajają jedynie potrzeby właścicieli” - zaznaczył Sorys.

Według niego odpowiedzią na dalsze rozdrabnianie użytków rolnych ma być program scalenia gruntów rolnych, korzystający z doświadczeń Bawarii.

Tego typu zadania zrealizują powiaty: myślenicki (scalenia w Krzeczowie), miechowski (scalenia w Marcinkowicach), gorlicki (scalenia w Racławicach i Sękowej), brzeski (scalenia w Strzelcach Wielkich), tarnowski (scalenia w Niecieczy, Czyżowie oraz części Podlesia Dębowego i Żabna).

Władze regionu tłumaczą, że środki przekazane w ramach programu mają służyć poprawie wyników gospodarczych, poprzez restrukturyzację i modernizację gospodarstw. Docelowo na scalonych, a więc większych obszarowo gruntach będzie można rozwijać produkcję rolną, a produkty z niej przeznaczać na sprzedaż, a nie tylko na zaspakajanie własnych potrzeb. Dofinansowanie można też przeznaczyć na poprawę kształtu działek i zapewnienie im dostępu do drogi publicznej, a także prace melioracyjne.

 

Rafał Grzyb, Jacek Ensztein (PAP)


POWIĄZANE

Każda osoba związana zawodowo z transportem powinna znać podstawowe zasady związ...

Dobiega końca tegoroczna kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i ob...

Za nami pierwsza ogólnopolska akcja realistycznego rysowania maliny. Wyjątkowa l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę