Bayer_komplet_11.10.19

Małopolskie/ Ponad 76,5 mln zł z PROW na scalanie gruntów rolnych

25 kwietnia 2018
Małopolskie/ Ponad 76,5 mln zł z PROW na scalanie gruntów rolnych

Ponad 76,5 mln zł w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przeznaczyło woj. małopolskie na program scalania rozdrobnionych gruntów rolnych. Będzie on realizowany w powiatach: myślenickim, miechowskim, tarnowskim, brzeskim i gorlickim.

We wtorek wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys przekazał umowy dla pierwszych dwóch powiatów uczestniczących w programie: myślenickiego i miechowskiego.

Przypomniał on, że małopolskie rolnictwo charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem gospodarstw. Statystycznie każde z nich liczy ok. 3-4 ha rozproszone nawet na ośmiu działkach.

„To powierzchnia nawet pięć razy mniejsza niż przeciętna wielkość gospodarstwa w pozostałej części kraju. Lokalnym, drobnym gospodarstwom z Małopolski jest więc trudno produkować i sprzedawać swoje plony na większą skalę, najczęściej zaspokajają jedynie potrzeby właścicieli” - zaznaczył Sorys.

Według niego odpowiedzią na dalsze rozdrabnianie użytków rolnych ma być program scalenia gruntów rolnych, korzystający z doświadczeń Bawarii.

Tego typu zadania zrealizują powiaty: myślenicki (scalenia w Krzeczowie), miechowski (scalenia w Marcinkowicach), gorlicki (scalenia w Racławicach i Sękowej), brzeski (scalenia w Strzelcach Wielkich), tarnowski (scalenia w Niecieczy, Czyżowie oraz części Podlesia Dębowego i Żabna).

Władze regionu tłumaczą, że środki przekazane w ramach programu mają służyć poprawie wyników gospodarczych, poprzez restrukturyzację i modernizację gospodarstw. Docelowo na scalonych, a więc większych obszarowo gruntach będzie można rozwijać produkcję rolną, a produkty z niej przeznaczać na sprzedaż, a nie tylko na zaspakajanie własnych potrzeb. Dofinansowanie można też przeznaczyć na poprawę kształtu działek i zapewnienie im dostępu do drogi publicznej, a także prace melioracyjne.

 

Rafał Grzyb, Jacek Ensztein (PAP)


POWIĄZANE

Jak przekazał przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz, frekwencja była rekordowa ...

EXPORTPojawi się konieczność dopełniania przez przedsiębiorców standardowych for...

Komisja Europejska przyjęła niejednoznaczne stanowisko w sprawie importu płynnyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę