dnikukurydzy_210818
Agrolok_60918

Małopolskie Spotkania Hodowców

5 marca 2018
Małopolskie Spotkania Hodowców
MRiRW

Małopolskie Spotkania Hodowców, to ważne wydarzenie dla hodowców bydła mlecznego. Wydarzenie zorganizowane zostało już po raz ósmy przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach. Współorganizatorami były: Instytut Zootechniki PIB w Balicach oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Przedstawicielstwo w Krakowie.

Konferencję otworzył Marek Kwiatkowski dyrektor ośrodka, który powitał przybyłych gości oraz podkreślił jak ważna jest hodowla bydła mlecznego dla małopolskich gospodarstw.

W spotkaniu uczestniczył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. Przedstawił on najważniejsze zagadnienia, nad którymi pracuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: ustabilizowanie dochodowości gospodarstw,  cyfryzacja oraz pozarolnicza działalność gospodarcza, aktywna społeczność wiejska, sprawna  administracja rolna. Wiceminister wspomniał o wyzwaniach stojących przed branżą rolną, szczególnie w zakresie ochrony środowiska i emisji gazów. Przypomniał, że wnioski o płatności obszarowe należy składać w formie elektronicznej.

Spotkanie było okazją do prezentacji wyników oceny użytkowości bydła mlecznego w Małopolsce za rok 2017. Pomimo dużego rozdrobnienia gospodarstw małopolscy hodowcy uzyskują wydajności na poziomie krajowym, a niekiedy i najlepsze w Polsce.

Uhonorowaniem efektów  pracy hodowców było wręczenie pucharów i dyplomów, które rolnicy otrzymali między innymi z rąk wiceministra Ryszarda Zarudzkiego.

Liczne wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników Małopolskich Spotkań Hodowców. Wśród poruszonych tematów znalazły się na przykład: zalety bydła simental jako rasy o dwukierunkowej użytkowości i wysokiej wydajności ekonomicznej oraz nowe standardy oceny jakości biologicznej nasienia.Duże zainteresowanie wzbudził wykład dr hab. Piotra Wójcika z Instytutu Zootechniki PIB w Balicach, który przedstawił nowoczesne urządzenia pozwalające gromadzić dane o zwierzęciu m. in. kolczyki, pedometry, badać warunki mikroklimatyczne pomieszczeń.

Ostatni panel wykładów dotyczył nowych zasad składania wniosków o płatności bezpośrednie oraz programów pomocowych realizowanych w ramach PROW 2016-2020. Zaproszeni prelegenci omówili zasady przyznawania płatności w ramach poszczególnych działań wyjaśniając obowiązujące w tym roku zmiany oraz zachęcali do terminowego składania wniosków.

W konferencji uczestniczyło ok. 200  osób. Wysoka frekwencja świadczy o potrzebie organizacji takich spotkań, które są okazją do nawiązania współpracy oraz wymiany poglądów i doświadczeń.

 

MRiRW


POWIĄZANE

W odpowiedzi na przedstawiony do zaopiniowania projekt rozporządzenia Ministra R...

Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach mgła ogranicza widoczność do 50 metró...

Aż 80 proc. terenów australijskiego stanu Queensland jest używana do celów rolni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę