Małopolskie Spotkania Hodowców

5 marca 2018
Małopolskie Spotkania Hodowców
MRiRW

Małopolskie Spotkania Hodowców, to ważne wydarzenie dla hodowców bydła mlecznego. Wydarzenie zorganizowane zostało już po raz ósmy przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach. Współorganizatorami były: Instytut Zootechniki PIB w Balicach oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Przedstawicielstwo w Krakowie.

Konferencję otworzył Marek Kwiatkowski dyrektor ośrodka, który powitał przybyłych gości oraz podkreślił jak ważna jest hodowla bydła mlecznego dla małopolskich gospodarstw.

W spotkaniu uczestniczył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. Przedstawił on najważniejsze zagadnienia, nad którymi pracuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: ustabilizowanie dochodowości gospodarstw,  cyfryzacja oraz pozarolnicza działalność gospodarcza, aktywna społeczność wiejska, sprawna  administracja rolna. Wiceminister wspomniał o wyzwaniach stojących przed branżą rolną, szczególnie w zakresie ochrony środowiska i emisji gazów. Przypomniał, że wnioski o płatności obszarowe należy składać w formie elektronicznej.

Spotkanie było okazją do prezentacji wyników oceny użytkowości bydła mlecznego w Małopolsce za rok 2017. Pomimo dużego rozdrobnienia gospodarstw małopolscy hodowcy uzyskują wydajności na poziomie krajowym, a niekiedy i najlepsze w Polsce.

Uhonorowaniem efektów  pracy hodowców było wręczenie pucharów i dyplomów, które rolnicy otrzymali między innymi z rąk wiceministra Ryszarda Zarudzkiego.

Liczne wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników Małopolskich Spotkań Hodowców. Wśród poruszonych tematów znalazły się na przykład: zalety bydła simental jako rasy o dwukierunkowej użytkowości i wysokiej wydajności ekonomicznej oraz nowe standardy oceny jakości biologicznej nasienia.Duże zainteresowanie wzbudził wykład dr hab. Piotra Wójcika z Instytutu Zootechniki PIB w Balicach, który przedstawił nowoczesne urządzenia pozwalające gromadzić dane o zwierzęciu m. in. kolczyki, pedometry, badać warunki mikroklimatyczne pomieszczeń.

Ostatni panel wykładów dotyczył nowych zasad składania wniosków o płatności bezpośrednie oraz programów pomocowych realizowanych w ramach PROW 2016-2020. Zaproszeni prelegenci omówili zasady przyznawania płatności w ramach poszczególnych działań wyjaśniając obowiązujące w tym roku zmiany oraz zachęcali do terminowego składania wniosków.

W konferencji uczestniczyło ok. 200  osób. Wysoka frekwencja świadczy o potrzebie organizacji takich spotkań, które są okazją do nawiązania współpracy oraz wymiany poglądów i doświadczeń.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Sekretarz stanu Zbigniew Babalski uczestniczył we wtorek w posiedzeniu Rady do s...

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki uczestniczył we wtorek w spotkaniu z delegac...

Mimo, że w Polsce hucznie ogłoszono otwarcie rynku chińskiego jednak wciąż tam n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę