Mamo, tato, opowiesz mi o jabłkach? – 5 historii, które zadziałają na wyobraźnię dzieci i zachęcą do zdrowszego jedzenia

1 grudnia 2020
Mamo, tato, opowiesz mi o jabłkach? –  5 historii, które zadziałają na wyobraźnię dzieci i zachęcą do zdrowszego jedzenia

Ciężko jest przekonać dzieci (i nie tylko) do zdrowego odżywiania. W dobie koncernów pompujących ogromne kwoty w otaczające nas ze wszystkich stron reklamy batonów, cukierków i ciastek, w przeróżnych formach i atrakcyjnych opakownaiach, naprawdę trzeba się napracować, żeby nasze pociechy zamiast po słodycze siegaly po zdrowe, polskie owoce.

 

W tym artykule, powstałym w ramach cyklu CuTE: Kultywowanie Smaku Europy przedstawiamy kilka historii, które każde dziecko powinno poznać, a przy okazji przekonać się, że warto jeść jabłka – obecne w naszej kulturze od dawien dawna!

 

Adam i Ewa

 

Jabłko, czyli najpopularniejszy polski owoc był znany ludziom od epoki kamiennej, ale możliwe, że nawet wcześniej. Podobno jabłko było powodem wygnania Ewy i Adama z Raju. Jabłko Adama to również ciekawostka biblijno-anatomiczna. Według legendy chrześcijańskiej wypukła chrząstka na grdyce mężczyzn powstała na skutek utkwienia pierwszemu mężczyźnie w gardle kawałka tego zakazanego owocu – stąd nazwa „jabłko Adama”.

 

Jabłka w mitologii

 

Według greckich mitów pierwsza jabłoń została stworzona przez boginię ziemi – Gaję. Drzewko rodziło złote jabłka dające nieśmiertelność. Gaja podarowała złote jabłka Herze jako prezent na zaślubiny z Zeusem. Jedną z 12 prac Heraklesa (w mitologii rzymskiej nazywanego Herkulesem) stanowiło wykradzenie tych jabłek z ogrodu, którego strzegły nimfy – Hesperydy.

 

Jabłko było też przyczyną wojny trojańskiej. Owoc z napisem „dla najpiękniejszej” stał się przyczyną konfliktu miedzy Herą, Afrodytą i Ateną. Stąd nazwa „jabłko niezgody”. Konkurs piękności rozstrzygał Parys wybierając Afrodytę, która w podzięce obiecała mu najpiękniejsza kobietę świata – Helenę. Jej uprowadzenie przez Parysa stało się początkiem słynnej wojny trojańskiej.

 

Legenda o Wilhelmie Tellu

 

Kto słyszał o legendarnym szwajcarskim bohaterze narodowym Wilhelmie Tellu? W ramach kary za odmowę ukłonu w kierunku symbolu carskiej władzy został wystawiony na karkołomną próbę. Musiał trafić strzałą z kuszy w jabłko ustawione na głowie swojego syna. W przypadku chybienia – obu czekała śmierć. Szwajcar na szczęście trafił w jabłko i z próby wyszedł zwycięsko, a wydarzenie stało się słynne na cały świat i stanowiło inspirację rozlicznych utworów literackich i scenicznych.

 

Jabłko Newtona

 

Według legendy Isaak Newton odkrył prawo grawitacji dzięki obserwacji jabłek spadających z drzew w jego sadzie. Mówi się nawet, że doznał olśnienia, gdy jedno z nich spadło mu prosto na głowę. Miał wówczas odkryć, że upadek ciał na ziemię oraz ruch ciał niebieskich jest powodowany przez tę samą siłę – grawitację. Obecnie jednak wielu naukowców uważa, że cała historia została zmyślona przez samego Newtona, który chciał udowodnić, że potrafi czerpać inspiracje naukowe z obserwacji codziennych zdarzeń i otaczającego go świata.

 

Przysłowia mądroscią narodu

 

Jabłka są obecne w naszej kulturze na co dzień również dzięki przysłowiom i powiedzeniom: Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Jakie jabłko, taka skórka, jaka matka, taka córka. Stłuc kogoś na kwaśne jabłko (najprawdopodobniej określenie wywodzi się od niedojrzałych, kwaśnych jabłek – aby zmiękły i były zdatne do spożycia należało je porządnie obić). Amator kwaśnych jabłek (lubi młode dziewczyny). Ktoś może być czerstwy jak jabłko albo pomarszczony jak jabłuszko. Gdy jabłoń drugi raz w roku zakwita, zięć do domu zawita (gdy jabłoń kwitnie poza sezonem, jest symbolem kobiety, która zaszła w ciążę). Dawniej w Polsce jabłko było w mowie symbolem roku życia (np. 30 jabłek zjadła ze swojego ogrodu – oznaczało, że osoba ma 30 lat).

 

„CuTE: Kultywowanie smaku Europy” to kampania informacyjno-promocyjna prowadzona przez FruitVegetablesEUROPE (EUCOFEL), Europejskie Stowarzyszenie Handlu Owocami i Warzywami. Polskim partnerem projektu jest Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW). Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Więcej informacji o kampanii: https://www.fruitvegetableseurope.eu/pl/

 

W tekście wykorzystano informacje z artykułu „Jabłuszko tu i tam” autorstwa Jolanty Szaciłło (czasopismo „Warzywa, Owoce, Kwiaty” 2014).

 

Biuro prasowe kampanii „CuTE: Kultywowanie smaku Europy”


POWIĄZANE

Ogólnopolska kampania „Kupuj świadomie PRODUKT EKOLOGICZNY” prowadzona przez Min...

Największym składnikiem aktywów finansowych gospodarstw domowych były depozyty b...

Przyrodnicy z koalicji organizacji działających dla rzek zmienili we Wrocławiu o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę