CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Maty dezynfekcyjne i stroje ochronne nawet przy kilku kurach

10 stycznia 2017
Maty dezynfekcyjne i stroje ochronne nawet przy kilku kurach

W związku z wątpliwościami czy wszystkie zapisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 roku w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków dotyczą także niewielkich, przydomowych hodowli drobiu Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poprosiła Główny Inspektorat Weterynarii o interpretację rozporządzenia.

 

Zgodnie z interpretacją stosowaną przez Główny Inspektorat Weterynarii każdy hodowca drobiu w Polsce, niezależnie od tego czy posiada stado składające się z tysięcy ptaków, czy jest właścicielem jedynie kilku kur musi wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków, w których jest utrzymywany drób. Każdy posiadacz, nawet niewielkiego stada, jest zobowiązany do noszenia odzieży i obuwia ochronnego przeznaczonych do danego budynku. Każdy właściciel, nawet kilku kaczek czy gołębi, musi także prowadzić dokumentację, która zawiera między innymi informacje dotyczące spadku pobierania paszy. Przestrzeganie tych przepisów, zawartych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, sprzed 20 dni będą egzekwować powiatowi lekarze weterynarii. Za brak stosowania się do nowego prawa grozi grzywna albo nawet kara aresztu lub ograniczenia wolności.

 

W związku z potencjalnymi kosztami oraz stopniem skomplikowania wielu procedur bioasekuracyjnych powszechnie zakładano, że właścicieli małych stad dotyczą tylko niektóre postanowienia rozporządzenia chroniącego przed rozprzestrzenianiem się grypy ptaków, takie jak na przykład, zabezpieczanie pasz i poideł czy mycie rąk. Interpretacja GIW jednoznacznie jednak przesądza, że wszystkie zapisy rozporządzenia musi stosować każdy posiadacz drobiu, bez względu na wielkość stada.

 

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W czwartek częściowo wchodzi w życie CETA - umowa o wolnym handlu między UE a Ka...

MHP chce wejść do Polski dzięki Exdrobowi, który borykał się ostatnio ze stratam...

O ponad 11,7 mln euro zarząd województwa podkarpackiego zwiększył pulę pieniędzy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę