Mazowieckie: wykryto 16. w kraju ognisko ASF u świń

23 sierpnia 2016
Mazowieckie: wykryto 16. w kraju ognisko ASF u świń
PAP / Michał Zieliński

W gospodarstwie w gminie Stara Kornica (powiat łosicki) wykryto pierwsze w województwie mazowieckim ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - podał w poniedziałek wieczorem Główny Inspektorat Weterynarii. To w sumie szesnaste ognisko tej choroby w Polsce.

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie było w sumie 28 świń. Zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane. Wokół ogniska ASF wyznaczone zostaną strefy z ograniczeniami.

Także w poniedziałek służby weterynaryjne poinformowały o ognisku tej choroby w gospodarstwie w podlaskiej gminie Mielnik, w którym było 13 świń; tu także zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane.

To 15. i 16. ognisko tej choroby od początku występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, czyli od lutego 2014 roku. Początkowo było ich tylko kilka, ale od początku sierpnia służby weterynaryjne co kilka dni informują o kolejnych ogniskach ASF u świń. Trzy z nich odnotowano w województwie lubelskim, jedno w mazowieckim a pozostałe - w podlaskim.

Z informacji PAP wynika, że w czwartek może odbyć się kolejne spotkanie międzyresortowego zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Został on powołany zarządzeniem prezesa Rady Ministrów z 11 sierpnia br.

We wtorek w Białymstoku w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się szkolenie z zapobiegania ASF z udziałem przedstawicieli z Instytutu z Puław oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Obecny na tym spotkaniu wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki powiedział dziennikarzom, że cały czas podejmowanych jest wiele decyzji, by podnosić skuteczność walczyć z ASF. "Zasadniczym zadaniem służb jest w tej chwili opanowanie i nie dopuszczenie do rozprzestrzeniania się choroby na kolejne gospodarstwa, na kolejne tereny, a z drugiej strony dotarcie do przyczyny-tych dwóch, trzech miejsc, terenów, w których pojawiła się choroba w ostatnim czasie" - powiedział Bogucki. Podkreślił, że bez dokładnej wiedzy o źródle choroby w gospodarstwach "trudno jest walczyć ze skutkiem". Trwa ustalanie źródeł zakażeń.

Są podejrzenia, że przynajmniej w części ognisk wirus ASF pojawił się za sprawą ludzi; policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Służby weterynaryjne apelują do rolników, by nie nabywali świń z niepewnych źródeł i o niewiadomym pochodzeniu; w województwie podlaskim, części mazowieckiego i części lubelskiego w związku z afrykańskim pomorem świń obowiązują zakazy organizacji targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem świń.

Służby zwracają też uwagę, by w gospodarstwach wdrożone zostały zasady bioasekuracji. W szczególności, by rolnicy utrzymywali świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmili trzodę paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracali uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

Przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, mają być wyłożone maty dezynfekcyjne.

"(...)Bioasekuracja, bioasekuracja i jeszcze raz bioasekuracja. Po prostu zabezpieczenie swoich gospodarstw przez każdego rolnika, który ma choć jedną świnię w Polsce, na terenie całej Polski" - mówił dziennikarzom wiceminister Bogucki. Dodał, że "raczej jest pewne", że do rozprzestrzenienia wirusa u świń przyczynili się ludzie, ale dopóki trwają postępowania wyjaśniające w tej sprawie "trudno mówić o stuprocentowej pewności".

Zaznaczył, że wciąż potrzebna jest większa świadomość wśród rolników dotycząca zagrożeń ASF i to jest zadanie dla wielu służb.

Jacek Bogucki podkreślił, że polska żywność jest "bezpieczna i zdrowa", wirus ASF nie zagraża ludziom, ale trzeba działać, by nie dopuścić do kolejnych ognisk ASF u świń. "Bo nam przecież chodzi o to, by ochronić polską hodowlę" - dodał Bogucki. Mówił też o konieczności dalszego ograniczania populacji dzików. Dotychczas w Polsce było 107 przypadków ASF u dzików.

(PAP)


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę