Mela Muter i Zygmunt Menkes na wystawie Art Outlet

23 sierpnia 2019
Mela Muter i Zygmunt Menkes na wystawie Art Outlet
Newseria Biznes

Zygmunt Menkes, artysta związany z paryską bohemą oraz nowojorskim środowiskiem artystycznym, w swojej twórczości inspirował się jednym z najbardziej znanych francuskich twórców jakim jest Henri Matisse. Z kolei Mela Muter, również związana z nurtem École de Paris, stawiana jest na równi z wybitną portrecistką, Olgą Boznańską. Prace malarzy działających w Paryżu w pierwszej połowie XX wieku, a także twórców takich jak jak Jacek Malczewski czy Michał Gorstkin Wywiórski zobaczyć można na wystawie Art Outlet. Sztuka Dawna od 14 sierpnia w DESA Unicum.

Najbardziej znanym bywalcem paryskiego Montparnasse’u był Amedeo Modigliani. To z nim przyjaźnił się, a równocześnie inspirował jego pracami, Mojżesz Kisling, uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych twórców École de Paris. Polska reprezentacja w stolicy Francji była bardzo silna. Należy tu wspomnieć chociażby o Eugeniuszu Zaku, Tadeuszu Makowskim, Zygmuncie Menkesie czy Meli Muter, która już w trakcie pierwszych lat pobytu w Paryżu była najbardziej rozpoznawalną polską artystką z kręgu malarzy École de Paris. Jej pozycję bez wątpienia umocniło zaproszenie do wzięcia udziału w Société Nationale des Beaux-Arts w 1902 roku, łącząc tym samym postać zaledwie dwudziestosześcioletniej artystki z nazwiskami czołowych francuskich malarek takich jak Berthe Morisot i Suzanne Valadon. Na gruncie lokalnych odniesień wyrazista osobowość artystyczna oraz niezwykła malarska umiejętność dotknięcia wnętrza portretowanego stawiały Melę Muter na równi z młodszą o dekadę Olgą Boznańską. Na wystawie w DESA Unicum zaprezentowany zostanie „Portret kobiety w czerwonej sukience” autorstwa Muter.

Z kolei Zygmunt Menkes w swojej twórczości wykorzystywał repertuar środków właściwy koloryzmowi i fowizmowi. Zainspirowany malarstwem Henri Matisse’a swobodnie traktował plamę barwną i kontur. Na wystawie zobaczymy dwie prace Menkesa. „Chłopiec z gołębiem” to emocjonalne dzieło, w którym artysta nie cofnął się przed potraktowaniem go w sposób dalece abstrakcyjny. Praca posiada nie tylko wysoki walor artystyczny, ale także przedstawia w sposób symboliczny pojęcie wolności. Drugi obraz to „Martwa natura z arbuzem i ananasem”.

 

Wyjątkową pracą jest również portret generała pędzla Jacka Malczewskiego. W 1923, gdy II Rzeczpospolita miała zaledwie pięć lat, siedemdziesięcioletni Malczewski malował generała Aleksandra Truszkowskiego. Obydwaj oddani byli idei niepodległościowej – Truszkowski jako wojskowy, Malczewski natomiast jako artysta obdarzony patriotycznym posłannictwem. Ten bardzo wnikliwy portret porównywany jest do innego obrazu Malczewskiego – z Marszałkiem Piłsudskim, który oglądać można w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

 

Na wystawie zaprezentowanych zostanie również około 30 prac z kolekcji Grand Hotelu w Sopocie. Aukcja przedmiotów z hotelu i kasyna, która odbyła się w lipcu w Sopocie, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a większość obiektów sprzedano powyżej ich estymacji. W Warszawie będzie można obejrzeć dzieła cenionych artystów z Trójmiasta jak Henryk Baranowski, Stanisław Lam czy Antoni Suchanek. Ten ostatni był uczniem Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego. Suchanek osiadł w Gdyni, gdzie czerpał inspirację z powstającego miasta, portu i stoczni – w czym był prekursorem. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku i kolekcjach prywatnych na całym świecie.

 

Wystawa potrwa do 5 września. Wtedy też wszystkie prace zostaną zlicytowane.

 

Wystawa Art Outlet. Sztuka Dawna: 14 sierpnia-5 września 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja Art Outlet. Sztuka Dawna: 5 września 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/auctions/571/art-outlet-sztuka-dawna-5-wrzesnia-2019-godz-19

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Komunikat Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie wy...

W poniedziałek, 10 lutego 2020 roku, niemieckie władze poinformowały OIE o potwi...

W dniach 8-9 lutego 2020 roku, w Ostródzie odbyła się szósta edycja targów „Mazu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę