Mela Muter i Zygmunt Menkes na wystawie Art Outlet

23 sierpnia 2019
Mela Muter i Zygmunt Menkes na wystawie Art Outlet
Newseria Biznes

Zygmunt Menkes, artysta związany z paryską bohemą oraz nowojorskim środowiskiem artystycznym, w swojej twórczości inspirował się jednym z najbardziej znanych francuskich twórców jakim jest Henri Matisse. Z kolei Mela Muter, również związana z nurtem École de Paris, stawiana jest na równi z wybitną portrecistką, Olgą Boznańską. Prace malarzy działających w Paryżu w pierwszej połowie XX wieku, a także twórców takich jak jak Jacek Malczewski czy Michał Gorstkin Wywiórski zobaczyć można na wystawie Art Outlet. Sztuka Dawna od 14 sierpnia w DESA Unicum.

Najbardziej znanym bywalcem paryskiego Montparnasse’u był Amedeo Modigliani. To z nim przyjaźnił się, a równocześnie inspirował jego pracami, Mojżesz Kisling, uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych twórców École de Paris. Polska reprezentacja w stolicy Francji była bardzo silna. Należy tu wspomnieć chociażby o Eugeniuszu Zaku, Tadeuszu Makowskim, Zygmuncie Menkesie czy Meli Muter, która już w trakcie pierwszych lat pobytu w Paryżu była najbardziej rozpoznawalną polską artystką z kręgu malarzy École de Paris. Jej pozycję bez wątpienia umocniło zaproszenie do wzięcia udziału w Société Nationale des Beaux-Arts w 1902 roku, łącząc tym samym postać zaledwie dwudziestosześcioletniej artystki z nazwiskami czołowych francuskich malarek takich jak Berthe Morisot i Suzanne Valadon. Na gruncie lokalnych odniesień wyrazista osobowość artystyczna oraz niezwykła malarska umiejętność dotknięcia wnętrza portretowanego stawiały Melę Muter na równi z młodszą o dekadę Olgą Boznańską. Na wystawie w DESA Unicum zaprezentowany zostanie „Portret kobiety w czerwonej sukience” autorstwa Muter.

Z kolei Zygmunt Menkes w swojej twórczości wykorzystywał repertuar środków właściwy koloryzmowi i fowizmowi. Zainspirowany malarstwem Henri Matisse’a swobodnie traktował plamę barwną i kontur. Na wystawie zobaczymy dwie prace Menkesa. „Chłopiec z gołębiem” to emocjonalne dzieło, w którym artysta nie cofnął się przed potraktowaniem go w sposób dalece abstrakcyjny. Praca posiada nie tylko wysoki walor artystyczny, ale także przedstawia w sposób symboliczny pojęcie wolności. Drugi obraz to „Martwa natura z arbuzem i ananasem”.

 

Wyjątkową pracą jest również portret generała pędzla Jacka Malczewskiego. W 1923, gdy II Rzeczpospolita miała zaledwie pięć lat, siedemdziesięcioletni Malczewski malował generała Aleksandra Truszkowskiego. Obydwaj oddani byli idei niepodległościowej – Truszkowski jako wojskowy, Malczewski natomiast jako artysta obdarzony patriotycznym posłannictwem. Ten bardzo wnikliwy portret porównywany jest do innego obrazu Malczewskiego – z Marszałkiem Piłsudskim, który oglądać można w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

 

Na wystawie zaprezentowanych zostanie również około 30 prac z kolekcji Grand Hotelu w Sopocie. Aukcja przedmiotów z hotelu i kasyna, która odbyła się w lipcu w Sopocie, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a większość obiektów sprzedano powyżej ich estymacji. W Warszawie będzie można obejrzeć dzieła cenionych artystów z Trójmiasta jak Henryk Baranowski, Stanisław Lam czy Antoni Suchanek. Ten ostatni był uczniem Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego. Suchanek osiadł w Gdyni, gdzie czerpał inspirację z powstającego miasta, portu i stoczni – w czym był prekursorem. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku i kolekcjach prywatnych na całym świecie.

 

Wystawa potrwa do 5 września. Wtedy też wszystkie prace zostaną zlicytowane.

 

Wystawa Art Outlet. Sztuka Dawna: 14 sierpnia-5 września 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja Art Outlet. Sztuka Dawna: 5 września 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/auctions/571/art-outlet-sztuka-dawna-5-wrzesnia-2019-godz-19

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

20 września o godz. 12.00 w Hali Seminaryjnej Targów Agro Show w Bednarach koło ...

Owoce jagodowe są najpopularniejszą grupą krajowych owoców używanych przez piwow...

17 września 2019 r. miało miejsce podsumowanie efektów prac Porozumienia Rolnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę