aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

METEOPG pomaga Ministerstwu Inwestycji i Rozwoju monitorować suszę

8 lipca 2019
METEOPG pomaga Ministerstwu Inwestycji i Rozwoju monitorować suszę

W serwisie geoportal.gov.pl udostępnianym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju można sprawdzić informacje o prognozowanej wilgotności gleby na terenie całego kraju, nawet z 60-godzinnym wyprzedzeniem. Wykorzystywane przez portal dane zostały przygotowane w ramach projektu METEOPG, kierowanego przez prof. Mariusza Figurskiego przy współudziale dr inż. Grzegorza Nykiela z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

 

– Parametry opisujące prognozowany stan gleby z powodzeniem można wykorzystać do racjonalnego planowania gospodarki wodnej. Wilgotność gleby jest również jednym z najważniejszych współczynników fizycznych w rolnictwie oraz sadownictwie i ma decydujący wpływ na proces wegetacji roślin. Wdrożenie wyników prognozowania z systemu METEOPG w serwisie geoportal.gov.pl stanowi nową jakość w procesie zarządzania rolnictwem, sadownictwem i leśnictwem – zapewnia prof. Mariusz Figurski.

Dane dostępne dzięki naukowcom z zespołu METEOPG można zobaczyć na mapie umieszczonej na Geoportalu. Aby to zrobić, należy w okienku po prawej stronie zaznaczyć opcję „Monitoring i prognoza warunków glebowych”. Spowoduje to wyświetlenie mapy hipsometrycznej, na której obszary o niewielkiej wilgotności gleby oznaczone są kolorem czerwonym, a te o dużej wilgotności kolorem zielonym. Można też precyzyjnie odczytać prognozowaną wartość wilgotności gruntu w dowolnym miejscu – wystarczy kliknąć w wybranym punkcie. Codzienna aktualizacja prognozy jest opracowywana w oparciu o numeryczne modele pogody wysokiej rozdzielczości i dane satelitarne. Można również porównać, jak zmieniały się te wartości każdego dnia począwszy od 26 czerwca 2019 r.

Projekt METEOPG, prowadzony przez Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK), wykorzystuje unikalne rozwiązania informatyczne pozwalające udostępnić krótkoterminową prognozę pogody dla Polski i Pomorza. METEOPG używa wysokorozdzielczych danych geograficznych, takich jak numeryczny model terenu, szorstkości podłoża, zagospodarowania i pokrycia terenu przygotowane przez prof. Mariusza Figurskiego i dr Grzegorza Nykiela z Katedry Geodezji WILiŚ PG. Podstawowe parametry prognostyczne można sprawdzić za pośrednictwem portalu pogodowego meteopg.pl, dostępnego w chmurze CI TASK. Oprócz krótkoterminowych prognoz stanu atmosfery modelowanych jest w nim kilkadziesiąt parametrów, które mogą być wykorzystywane w różnych sektorach gospodarki narodowej (rolnictwie, energetyce odnawialnej, transporcie, nawigacji, turystyce) oraz w badaniach naukowych i wdrożeniowych z zakresu przewidywania niebezpiecznych lokalnych zjawisk pogodowych.

Z profilami naukowymi prof. Mariusza Figurskiego i dr inż. Grzegorza Nykiela można zapoznać się na portalu MOST Wiedzy.

Informacje o firmie
 

infowire.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę