aaa_TSW_2023
CTR_2023

Międzynarodowe normy żywności FAO

21 listopada 2023
Międzynarodowe normy żywności FAO

Witając uczestników 85. sesji Komitetu Wykonawczego Komisji Kodeksu Żywnościowego (CCEXEC85), która odbywa się w Rzymie w dniach 20–24 listopada 2023 r., Maria Helena Semedo, zastępca dyrektora generalnego FAO, podkreśliła kluczową rolę, jaką Kodeks może odegrać w promowaniu transformacji systemów rolno-spożywczych "poprzez opracowanie międzynarodowych norm żywnościowych, które chronią zdrowie konsumentów i zapewniają uczciwe praktyki handlowe, a jednocześnie wspierają przyjmowanie i wdrażanie polityk i programów, które sprawiają, że systemy rolno-spożywcze". Przypominając o 60. rocznicy powstania Komisji, DDG potwierdziła zaangażowanie FAO w przestrzeganie kodeksu cywilnego.

Ailan Li, zastępca dyrektora generalnego WHO, powitał uczestników, wspominając wcześniejsze obchody Codex@60 podczas poprzedniego CCEXEC, zauważając, że Kodeks musi być proaktywny, sprawny i szybki w reagowaniu na pojawiające się problemy dotyczące bezpieczeństwa i jakości żywności. "Takie podejście zapewni, że Codex będzie chronił zdrowie konsumentów i zapewni uczciwe praktyki handlowe w zmieniających się społeczeństwach i środowiskach" – powiedział ADG Li, zwracając się do członków CCEXEC o rozważenie, w jaki sposób Codex może najlepiej pomóc w transformacji systemów żywnościowych, tak aby promowały zdrowie, a nie szkodziły mu.

Raj Rajasekar, wiceprzewodniczący CAC, podkreślił ważny kamień milowy 60-lecia Codex, stwierdzając: "Kiedy zastanawiam się nad naszą podróżą przez 2023 rok, jestem pod głębokim wrażeniem zasięgu i wpływu pracy Codex oraz tego, jak wszyscy członkowie uczcili rok 2023 na swój własny, wyjątkowy i wyjątkowy sposób. Każdy z nas ma jakąś historię do opowiedzenia".

Corinna Hawkes, tymczasowa sekretarz Kodeksu, zakończyła sesję inauguracyjną stwierdzeniem, że CCEXEC "różni się od innych komitetów w Kodeksie", podkreślając swoją rolę w zapewnianiu Komisji nadrzędnej perspektywy i doradztwa.

W tym tygodniu CCEXEC85 omówi nowy Plan Strategiczny Kodeksu na lata 2026-2031, który wytyczy ścieżkę działania Kodeksu w ramach wielostronnego systemu żywności i handlu do 2030 r. i później.

oprc, e-mk, ppr.pl na podst źródło: FAO


POWIĄZANE

Gigantyczne zainteresowanie opinii publicznej, społeczeństwa i mediów towarzyszy...

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę