aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Międzynarodowe normy żywności FAO

21 listopada 2023
Międzynarodowe normy żywności FAO

Witając uczestników 85. sesji Komitetu Wykonawczego Komisji Kodeksu Żywnościowego (CCEXEC85), która odbywa się w Rzymie w dniach 20–24 listopada 2023 r., Maria Helena Semedo, zastępca dyrektora generalnego FAO, podkreśliła kluczową rolę, jaką Kodeks może odegrać w promowaniu transformacji systemów rolno-spożywczych "poprzez opracowanie międzynarodowych norm żywnościowych, które chronią zdrowie konsumentów i zapewniają uczciwe praktyki handlowe, a jednocześnie wspierają przyjmowanie i wdrażanie polityk i programów, które sprawiają, że systemy rolno-spożywcze". Przypominając o 60. rocznicy powstania Komisji, DDG potwierdziła zaangażowanie FAO w przestrzeganie kodeksu cywilnego.

Ailan Li, zastępca dyrektora generalnego WHO, powitał uczestników, wspominając wcześniejsze obchody Codex@60 podczas poprzedniego CCEXEC, zauważając, że Kodeks musi być proaktywny, sprawny i szybki w reagowaniu na pojawiające się problemy dotyczące bezpieczeństwa i jakości żywności. "Takie podejście zapewni, że Codex będzie chronił zdrowie konsumentów i zapewni uczciwe praktyki handlowe w zmieniających się społeczeństwach i środowiskach" – powiedział ADG Li, zwracając się do członków CCEXEC o rozważenie, w jaki sposób Codex może najlepiej pomóc w transformacji systemów żywnościowych, tak aby promowały zdrowie, a nie szkodziły mu.

Raj Rajasekar, wiceprzewodniczący CAC, podkreślił ważny kamień milowy 60-lecia Codex, stwierdzając: "Kiedy zastanawiam się nad naszą podróżą przez 2023 rok, jestem pod głębokim wrażeniem zasięgu i wpływu pracy Codex oraz tego, jak wszyscy członkowie uczcili rok 2023 na swój własny, wyjątkowy i wyjątkowy sposób. Każdy z nas ma jakąś historię do opowiedzenia".

Corinna Hawkes, tymczasowa sekretarz Kodeksu, zakończyła sesję inauguracyjną stwierdzeniem, że CCEXEC "różni się od innych komitetów w Kodeksie", podkreślając swoją rolę w zapewnianiu Komisji nadrzędnej perspektywy i doradztwa.

W tym tygodniu CCEXEC85 omówi nowy Plan Strategiczny Kodeksu na lata 2026-2031, który wytyczy ścieżkę działania Kodeksu w ramach wielostronnego systemu żywności i handlu do 2030 r. i później.

oprc, e-mk, ppr.pl na podst źródło: FAO


POWIĄZANE

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...

W zależności od branży, zawodu i konkretnej firmy, podczas aplikacji możesz się ...

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę