Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Mimo wielu starań drobiarze nie są w stanie działać zgodnie z prawem

5 kwietnia 2023
Mimo wielu starań drobiarze nie są w stanie działać zgodnie z prawem

Od  6 kwietnia niemal wszystkie gospodarstwa drobiarskie w Polsce wejdą w kolizję z prawem. Stanie się tak za sprawą ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Producenci od kilku tygodni bezskutecznie próbują sprostać wymaganiom tego aktu prawnego, ale mimo wielu wysiłków i konsultacji nie jest to możliwe. Tymczasem w tych dniach upływają ustawowe terminy rejestracyjne – alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).

- Ustawa  o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt próbuje dostosować polskie prawo do wymagań Unii Europejskiej. Niestety, nasi urzędnicy z rolniczych agencji zepsuli wszystko, co da się zepsuć i dziś zarejestrowanie działalności drobiarskiej zgodnie z wymogami nowej ustawy jest klasyczną mission impossibletłumaczy Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Lisiecki wskazuje, że komputerowy system rejestracji jest pełen luk i błędów. – System nie rozróżnia kur nieśnych od mięsnych, a ptaki usuwane ze stada każe traktować jak jaja stłuczki. Na domiar złego mapy wgrane do systemu nie zawsze są aktualne. Takich absurdów jest znacznie więcej – mówi prezes KIPDiP. 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz próbowała interweniować w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), która jest odpowiedzialna za wdrożenie systemu do identyfikacji i rejestracji zwierząt na początku tego roku oferując bezpłatne konsultacje merytoryczne.

Agencja nie chciała skorzystać ani z pomocy tej, ani innych organizacji drobiarskich. – Efekt działań urzędników agencyjnych jest taki, że dziś aby wywiązać się z obowiązku ustawowego trzeba wpisywać do państwowego systemu nieprawdę albo bzdury, a proszeni o pomoc pracownicy terenowych biur ARiMR są równie bezradni jak producenci drobiudenerwuje się prezes KIPDiP.

 Przypomnijmy, że ustawa  o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt miała dostosować polskie prawo do regulacji obowiązujących w Unii Europejskiej. W teorii przepisy te powinny pozwolić na bardziej skuteczne czuwanie nad dobrostanem zwierząt i walkę z dotykającymi je chorobami, np. afrykańskim pomorem świń czy ptasią grypą. Natomiast sam system identyfikacji i rejestracji zwierząt ma bezkolizyjnie współdziałać z bazami danych Inspekcji Weterynaryjnej.

 

 

 

oprac. redakcja ppr.pl na podst. źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na wystąpienie Zarządu Krajowej ...

Komisja opublikowała piąte roczne sprawozdanie na temat praworządności, w którym...

Tegoroczne lato należy do Alpro. Marka z portfolio Danone zaplanowała szereg ang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę