Minister rolnictwa spotkał się z rolnikami z woj. łódzkiego

28 maja 2018
Minister rolnictwa spotkał się z rolnikami z woj. łódzkiego

Szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel spotkał się w sobotę z rolnikami z woj. łódzkiego. W Popowie Głowieńskim mówił m.in. o pracach swojego ministerstwa. Wizyta odbyła się w ramach kampanii Prawa i Sprawiedliwości "Polska jest jedna".

Zwrócił uwagę, że główne problemy resortu, który objął, wynikały ze złej sytuacji na niektórych rynkach rolnych – mleka, wieprzowiny owoców i warzyw. Te ostatnie związane były z rosyjskim embargiem. „Podjąłem działania, uzyskując środki na tymczasowe wsparcie, które pozwoliły podjąć interwencję, szczególnie na rynkach wieprzowiny oraz owoców i warzyw” – przekonywał.

Podkreślił, że w ciągu dwóch lat udało się otworzyć na kolejne rynki, a „nasz eksport może być realizowany do 75 państw na świecie”.

Jak mówił, prowadzona jest promocja polskich produktów w krajach azjatyckich i afrykańskich. W ciągu ostatnich lat eksport wzrósł do 28 mld euro.

Szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznaczył, że realizowany jest program rozwoju obszarów wiejskich. Przeznaczane są środki na modernizację gospodarstw rolnych. To – według niego – bardzo ważne, bo stan techniczny „naszych gospodarstw ciągle wymaga poprawy”.

Zwracając się do uczestników spotkania minister podkreślił, że resort i rząd stawia na rozwój spółdzielczości rolników. Jak mówił, we Francji czy Danii są spółdzielnie, które zajmują się przetwórstwem, a następnie handlem, a jeden rolnik należy do kilku spółdzielni. „Jakby powstała spółdzielnia handlowa, której właścicielami byliby przetwórcy, producenci, wtedy ten zysk zostaje u rolników, producentów” – mówił.

Jak przyznał, to jest kierunek rozwoju rolnictwa, na który stawia.

W trakcie sobotniego spotkania, polityk PiS mówił m.in. o dotychczasowych realizacjach zapowiedzi programowych rządu, m.in. o programie Rodzina 500 plus, obniżeniu wieku emerytalnego, reformie szkolnictwa, programie budowy dróg lokalnych, o propozycji obniżki podatku CIT do 9 proc., czy wprowadzeniu zasady: mała firma - mały ZUS.

Podczas spotkania pojawiły się pytania dotyczące m.in. referendum konstytucyjnego. Jeden z uczestników pytał, czy w referendum nie można byłoby zadać pytania o potrzebę funkcjonowania Senatu i liczbę posłów. Pytano też o sprawy rolników, a także o wprowadzenie uproszczonego systemu zatrudniania obcokrajowców.

Po wizycie w Popowie Głowieńskim minister rolnictwa pojechał na podobne spotkanie do Zduńskiej Dąbrowy (Łódzkie) i Młodzieszyna (woj. mazowieckie).

 

Jacek Walczak (PAP)


POWIĄZANE

Konieczność ochrony środowiska wymaga zmniejszenia jego zanieczyszczenia przez o...

O tym, w jaki sposób Sesje Naukowe Instytutu Ochrony Roślin – PIB wpływają na po...

Coraz więcej firm zajmujących się przetwórstwem mleka decyduje się na wprowadzen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę