Ministerstwo Rolnictwa: Wykazanie dumpingu wymaga długotrwałej procedury

4 maja 2016
Ministerstwo Rolnictwa: Wykazanie dumpingu wymaga długotrwałej procedury

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki w piśmie do Waldemara Brosia, Prezesa Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. zajął stanowisko ws importu po mocno zaniżonych cenach: serów, masła i galanterii mleczarskiej. Jego zdaniem środki ochronne w tym zakresie leżą w kompetencji Komisji Europejskiej i są wprowadzane na poziomie całej UE. Środki ochronne są wprowadzane po udowodnieniu, że istnieją wystarczające po temu przesłanki.

Oznacza to długotrwałą i skomplikowaną procedurę. Właśnie dlatego były one używane niezwykle rzadko. Konieczne jest przy tym wykazanie, że import powoduje szkodę dla krajowego przemysłu, a ponadto, że zachodzą specyficzne przesłanki do zastosowania tego środka. Występujący o wprowadzenie środka antydumpingowego muszą reprezentować minimum 25% całkowitej produkcji.

Każdorazowo KE przeprowadza szczegółowe postępowanie sprawdzające. Podmiotem, które reprezentuje Polskę w dyskusji na ten temat jest Ministerstwo Rozwoju.

MRiRW podkreśla także, że UE znajduje się w trakcie uzgadniania stanowisk ws kolejnych umów o wolnym handlu zakładających wzajemną liberalizację handlu produktami rolnymi.

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Letnie warzywa dyniowate, czyli ciekawe pomysły na ogórki, kabaczki, cukinię.Naj...

Jak hakerów powstrzymać? Boom na kryptowaluty nie umknął uwadze hakerów. Spektak...

Doskonalenie zawodowe przez całe życie wydaje się być dziś jedynym kierunkiem dl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę