Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Mleczarze chcą wykreślenia mleka i produktów mlecznych z ukraińskiego embarga

24 kwietnia 2023
Mleczarze chcą wykreślenia mleka i produktów mlecznych z ukraińskiego embarga

Porozumienia dla Mleczarstwa, zrzeszające najważniesze organizacje producentów mleka, wystąpiło do Ministerstwa i Technologii o wykreślenie mleka i produktów mlecznych z załącznika do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.

Poniżej pełna treść pisma mleczarzy skierowanego na ręce Waldemara Budy, inistra Rozwoju i Technologii.

 

21.04.2023, Białystok

 

PW/2023/04/29/PdM05

 

                                                                                                                          Szanowny Pan

  Waldemar Buda

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

 

 

 

Szanowny Panie Ministrze,

 

Polski sektor mleczarski z niepokojem przygląda się pogarszającej sytuacji polskich rolników i przetwórców mleka, która wynika w między innymi z agresji Rosji na Ukrainę. Trwająca już ponad rok wojna w znaczący sposób zdestabilizowała sytuację w europejskim sektorze rolno – spożywczym. Sektor mleczarski jest jednym z najbardziej dotkniętych tym kryzysem. Sytuacja, z jaką mamy dziś do czynienia, jest bezprecedensowa i skutkuje  ogromnymi problemami wynikającymi ze spadków cen zarówno surowca, jak i produktów gotowych, przy jednoczesnym wzroście kosztów produkcji, pakowania, przechowywania  i transportu. Przy zmniejszonym popycie na produkty mleczne wynikającym m.in. z inflacji,  polscy producenci i przetwórcy mleka muszą dziś bardziej niż kiedykolwiek polegać na eksporcie wyrobów mlecznych. Jednym ze znaczących krajów w handlu produktami mlecznymi jest Ukraina.

 

Od 5 lat jesteśmy największym dostawcą sera, mleka, napojów mlecznych i serwatki modyfikowanej do Ukrainy. Ukraina jest jednym z największych, pozaunijnych, odbiorców naszych przetworów mleczarskich (w 2022 roku – 108 mln EUR) i było to ponad 3% całego naszego eksportu.

Ukraina ma 17% udział w eksporcie polskiego jogurtu, 7% w eksporcie sera topionego i 9% sera podpuszczkowego.

Dlatego z niepokojem przyjęliśmy podpisane przez Pana rozporządzenie z dnia 15 kwietnia br. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, zakaz dotyczy również mleka i przetworów mlecznych.

Jako przedstawiciele branży mleczarskiej uważamy, że dotychczasowe wyniki handlu zagranicznego produktami mleczarskimi pomiędzy Polską, a Ukrainą nie uzasadniają wprowadzania tak drastycznych środków, jak zakaz importu mleka i przetworów mlecznych do naszego kraju. Jednocześnie obawiamy się, że strona ukraińska może podjąć działania retorsyjne w wymianie handlowej z Polską, co skutkować będzie zahamowaniem lub zakazem eksportu, głównie naszych serów, serwatki w proszku i produktów fermentowanych, dla których Ukraina jest dziś istotnym rynkiem zbytu. Pragniemy przypomnieć, że przed rozpoczęciem działań wojennych na terytorium naszego wschodniego sąsiada, strona ukraińska dążyła do ograniczenia eksportu serów z Polski do Ukrainy, zarzucając stronie polskiej stosowanie cen dumpingowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, wnosimy o wykreślenie mleka i produktów mlecznych z załącznika do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.

 

Z poważaniem

 

Grzegorz Gańko

Prezes Polskiej Izby Mleka

Przewodniczący Porozumienia dla Mleczarstwa

 

 

 

Do wiadomości:

Robert Telus Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

 

 

oprac redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

Hipermarkety najtańsze na rynku. Wzrost cen rok do roku spadł tam już do jednocy...

Centralny Rejestr Wyborców ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom organizację ...

 W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę