aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Mleko dobre na wszystko

29 grudnia 2023
Mleko dobre na wszystko

Mleko ma długą i fascynującą historię, a dowody na jego spożycie sięgają tysięcy lat wstecz. Należy ich szukać w czasach gdy ludzie postanowili udomowić bydło, kozy i owce. Jak podają źródła historyczne przetwórstwo mleczarskie miało swój początek na terenach dzisiejszej Turcji. To właśnie tam około roku 8000 p.n.e powstały jedne z pierwszych wyrobów mleczarskich przypominających jogurt, ser lub masło. Z biegiem czasu mieszkańcy Ziemi opracowali własne unikalne metody produkcji i przetwarzania mleka, co doprowadziło do szerokiej gamy produktów mlecznych, które obecnie dostępne są na rynku.

Mleko posiada przede wszystkim duży potencjał odżywczy, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wszystkich procesów zachodzących w naszym ciele. Zawiera dobrze zbilansowane,  łatwo przyswajalne białka, a także węglowodany i tłuszcze, które dostarczają energii i zapewniają dobrą kondycję organizmu.

Ponadto  mleko jest również doskonałym źródłem witamin i minerałów takich jak: fosfor, potas, magnez oraz cynk. Napój ten zawiera także wapń, który jest niezbędny dla zdrowych kości i zębów, ale na tym jego rola się nie kończy. Pierwiastek ten wspiera układ krążenia i układ nerwowy, a także proces krzepnięcia krwi. Mleko  jest źródłem witamin. Znajdziemy w nim przede wszystkim witaminy z grupy B, które wpływają  m.in. na pracę mózgu oraz witaminy A i E wzmacniające wzrok i skórę. 

Regularne picie mleka i spożywanie produktów mlecznych wiąże się z szeregiem potencjalnych korzyści zdrowotnych, obejmujących m.in. budowę  i naprawę mięśni, wzmocnienie kości oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała.  Znakomita kombinacja białka, tłuszczów i węglowodanów sprawia, że przetwory mleczne są sycące i niskokaloryczne, co nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej. Dlatego warto umieścić je w swoim jadłospisie, szczególnie gdy walczymy z nadwyżką kilogramów.

Kampania “#WspieramyPolskieMleczarstwo” realizowana przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Pomimo wielu prób torpedowania, dezinformacji i wrzucania do sieci fake newsów, ...

Na ukraińskich aukcjach sprzedaży przesyłek w transporterach zbożowych CTL wszys...

Unia Europejska zaostrzy kontrolę przestrzegania umów przez przewoźników eksport...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę