Advertisement

Młodzi piszą "Listy dla Ziemi", by zwrócić uwagę na problemy ekologii

18 kwietnia 2018
Młodzi piszą "Listy dla Ziemi", by zwrócić uwagę na problemy ekologii

Akcję "Listy dla Ziemi", w której dzieci zachęcają dorosłych do proekologicznych działań na rzecz natury, zainaugurowała we wtorek bielska fundacja ekologiczna Arka. „To jedno z największych takich wydarzeń w Polsce” – podał prezes Arki Wojciech Owczarz.

Akcja rokrocznie skupia ponad 150 tys. młodych uczestników z ok. 2,5 tys. szkół i przedszkoli. „Chcemy ich edukować w zakresie ochrony środowiska. Młodzi piszą listy, które później przekażą dorosłym, zapraszając do podejmowania wspólnych niewielkich działań, korzystnych dla środowiska. W ten sposób próbujemy docierać też do starszych pokoleń" - powiedział pomysłodawca akcji Wojciech Owczarz.

Jak podkreślił prezes Arki, dorośli w dziedzinie zachowań proekologicznych często są „leniwi i sceptyczni”. „W naszym mniemaniu są ważniejsze sprawy niż troska o środowisko. Dzieci na to lenistwo nam nie pozwalają – przychodzą, pytają i oczekują reakcji. Często ta postawa młodych staje się impulsem, który sprawia, że zaczynamy zmieniać nawyki” – uważa Owczarz.

We wtorek na pl. Chrobrego w centrum Bielska-Białej swoje listy pisali uczniowie z miejscowych szkół. Magda ze szkoły nr 3 poprosiła, aby rodzice przestali palić papierosy. Zapewniła także w liście, że nie będzie rozrzucała śmieci. Z kolei Wiktoria zaapelowała do dorosłych, by pamiętali, iż nie powinno się spalać śmieci w piecach. ”W listach młodzi najczęściej wspominają o problemach, które są bolączkami współczesności. Teraz niewątpliwie są to dwa tematy: niska emisja oraz gospodarka odpadami" - powiedział Wojciech Owczarz.

Przygotowania do akcji trwały kilka miesięcy. Młodzież uczestniczyła w tym czasie w lekcjach tematycznych, happeningach i zajęciach proekologicznych, pochodach edukacyjnych, zbiórkach surowców i akcjach sprzątania.

Wojciech Owczarz powiedział, że w dotychczasowych edycjach od 2013 r. uczestniczyło ponad 1 mln uczestników z ponad 10 tys. szkół i przedszkoli z ponad 1 tys. gmin.

Tegoroczna akcja Arki jest częścią programu „Po Stronie Natury”, który od 10 lat organizuje firma Żywiec Zdrój. Jego celem jest kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej Polaków, a także zachęcanie do działania na rzecz przyrody. Do tej pory pod auspicjami programu partnerzy akcji posadzili m.in. ponad 6 mln drzew i odnowili ponad 1 tys. km szlaków górskich.

Fundacja Ekologiczna Arka zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy na temat wpływu zachowań człowieka na otaczające środowisko.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

W dniu 10 października Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ...

Szanowni Państwo, Nauczyciele i Pracownicy szkół rolniczych Dzień Edukacji Narod...

1 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że zgoda na ins...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę