Młodzi piszą "Listy dla Ziemi", by zwrócić uwagę na problemy ekologii

18 kwietnia 2018
Młodzi piszą "Listy dla Ziemi", by zwrócić uwagę na problemy ekologii

Akcję "Listy dla Ziemi", w której dzieci zachęcają dorosłych do proekologicznych działań na rzecz natury, zainaugurowała we wtorek bielska fundacja ekologiczna Arka. „To jedno z największych takich wydarzeń w Polsce” – podał prezes Arki Wojciech Owczarz.

Akcja rokrocznie skupia ponad 150 tys. młodych uczestników z ok. 2,5 tys. szkół i przedszkoli. „Chcemy ich edukować w zakresie ochrony środowiska. Młodzi piszą listy, które później przekażą dorosłym, zapraszając do podejmowania wspólnych niewielkich działań, korzystnych dla środowiska. W ten sposób próbujemy docierać też do starszych pokoleń" - powiedział pomysłodawca akcji Wojciech Owczarz.

Jak podkreślił prezes Arki, dorośli w dziedzinie zachowań proekologicznych często są „leniwi i sceptyczni”. „W naszym mniemaniu są ważniejsze sprawy niż troska o środowisko. Dzieci na to lenistwo nam nie pozwalają – przychodzą, pytają i oczekują reakcji. Często ta postawa młodych staje się impulsem, który sprawia, że zaczynamy zmieniać nawyki” – uważa Owczarz.

We wtorek na pl. Chrobrego w centrum Bielska-Białej swoje listy pisali uczniowie z miejscowych szkół. Magda ze szkoły nr 3 poprosiła, aby rodzice przestali palić papierosy. Zapewniła także w liście, że nie będzie rozrzucała śmieci. Z kolei Wiktoria zaapelowała do dorosłych, by pamiętali, iż nie powinno się spalać śmieci w piecach. ”W listach młodzi najczęściej wspominają o problemach, które są bolączkami współczesności. Teraz niewątpliwie są to dwa tematy: niska emisja oraz gospodarka odpadami" - powiedział Wojciech Owczarz.

Przygotowania do akcji trwały kilka miesięcy. Młodzież uczestniczyła w tym czasie w lekcjach tematycznych, happeningach i zajęciach proekologicznych, pochodach edukacyjnych, zbiórkach surowców i akcjach sprzątania.

Wojciech Owczarz powiedział, że w dotychczasowych edycjach od 2013 r. uczestniczyło ponad 1 mln uczestników z ponad 10 tys. szkół i przedszkoli z ponad 1 tys. gmin.

Tegoroczna akcja Arki jest częścią programu „Po Stronie Natury”, który od 10 lat organizuje firma Żywiec Zdrój. Jego celem jest kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej Polaków, a także zachęcanie do działania na rzecz przyrody. Do tej pory pod auspicjami programu partnerzy akcji posadzili m.in. ponad 6 mln drzew i odnowili ponad 1 tys. km szlaków górskich.

Fundacja Ekologiczna Arka zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy na temat wpływu zachowań człowieka na otaczające środowisko.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa po raz trzeci organizuje ogólnopolski konkurs...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników w wieku 6-14 ...

Zapraszamy rolników i przedsiębiorców do wzięcia udziału w XXVIII edycji konkurs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę