Targi_china_210519-750

Młodzi rolnicy - fundament spółdzielni rolniczych przyszłości

22 marca 2019
Młodzi rolnicy - fundament spółdzielni rolniczych przyszłości

21 marca w Walencji, Hiszpania odbyło się Forum Biznesowe Cogeca pt. „Młodzi rolnicy i spółdzielnie rolno-spożywcze jutra” z udziałem ponad 300 uczestników z 24 państw członkowskich UE. Większość uczestników stanowili młodzi rolnicy z całej UE, którzy z ochotą chcieli przedstawić swoją wizję przyszłości spółdzielni rolnych. Forum zorganizowano we współpracy z Cooperativas Agroalimentarias de España.

Podczas obecnej edycji Forum Biznesowego młodzi rolnicy mieli możliwość podzielenia się swoimi poglądami na temat przyszłości sektora, a także podkreślenia jakie są ich potrzeby w celu zapewnienia opłacalnej przyszłości swojego zawodu, lepszej odpowiedzi na potrzeby konsumentów, a także lepiej funkcjonującego łańcucha dostaw.

Przewodniczący Cogeca, Thomas Magnusson, podkreślił przy tej okazji, że „Młodzi rolnicy – młodzi mężczyźni i kobiety – są siłą napędową sektora rolno-spożywczego przyszłości, a spółdzielnie rolne wzmacniają ich pozycję w celu stawiania czoła przyszłym wyzwaniom. Spółdzielnie rolne potrzebują młodych rolników tak samo, jak młodzi rolnicy potrzebują spółdzielni rolnych. To idealny układ, aby wspólnymi siłami móc kreować sektor rolno-spożywczy jutra.”

Przemawiając podczas Forum, prezes Cooperativas Agro-alimentarias de España, Ángel Villafranca, podkreślił, że: „Głównym wyzwaniem stojącym przed młodymi rolnikami jest zapewnienie rentowności prowadzonej przez nich działalności rolnej. Potrzebują oni zatem konkurencyjności i opłacalności przy prowadzeniu gospodarstw, co wiąże się projektami biznesowymi, które są szyte na miarę. Dlatego spółdzielnie posiadające jasną strategię i plany na przyszłość są najlepszym wyborem dla europejskich producentów. Musimy wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych młodych ludzi, którzy wkrótce staną się liderami naszych spółdzielni”.

W oparciu o wymianę opinii w sprawie wyzwań, z jakimi zmagają się młodzi rolnicy, europejskie spółdzielnie rolnicze przedstawiły konkretne przykłady i strategie, które przyjęto aby skutecznie odpowiadać na potrzeby producentów oraz aby kształtować rolnictwo przyszłości poprzez aktywne uczestnictwo młodych członków w procesie demokratycznego zarządzania spółdzielniami.

Dynamiczna międzypokoleniowa dyskusja, do której zachęcano podczas forum z pewnością będzie służyć jako doskonały wstęp do dużo szerszych rozmów o wymianie pokoleń w rolnictwie oraz roli, jaką spółdzielnie rolne odgrywają w jej promowaniu.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

W minioną sobotę i niedzielę podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki uczestniczył w ...

Rozegrano II Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Tytuł zdobyła reprezent...

Z dniem 15 czerwca 2019 r. rusza nabór wniosków o udzielenie wsparcia finansoweg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę