dnikukurydzy_210818

Morawiecki: to PSL wyprzedało spożywcze zakłady przetwórcze

20 sierpnia 2018
Morawiecki: to PSL wyprzedało spożywcze zakłady przetwórcze

PSL rządziło w ciągu tych 27 lat przez 16 lat i to oni wyprzedali polskie spożywcze zakłady przetwórcze, zakłady mięsne i przez nich dzisiaj zachodni monopoliści za często dyktują nam ceny, gdy staramy się ustabilizować sytuację na rynku rolnym - mówił premier Mateusz Morawiecki.

"Rządzili przez 16 lat, oni najwięcej wyprzedali polskich zakładów przetwórstwa spożywczego, warzywnego. To dlatego dzisiaj minister rolnictwa, który jest tu ze mną, nie ma tak łatwo w skupie, w stabilizacji cen. Ale będziemy to robić, rok po roku angażować coraz więcej środków w stabilizację cen na rynkach rolnych" - zadeklarował premier podczas spotkania wyborczego PiS w Sandomierzu.

"Ale drodzy rolnicy pamiętajcie - to PSL wyprzedało zakłady przetwórstwa rolnego, zakłady mięsne, przez nich dzisiaj monopoliści zachodni za często dyktują nam ceny. Nie może tak być" - powiedział do zgromadzonych na sandomierskim rynku. "To jest skandal" - dodał.

Powiedział, że przez ostatnie dni i tygodnie rozmawiał z rolnikami i tak jak oni modlił się o deszcz, patrzył w niebo. "Nie da się przewidzieć deszczu, nie da się przewidzieć czasami chorób jakichś - pomoru i tak dalej, ale na pewno można zaproponować realny program dla wsi" - podkreślił premier.

"To jest to, co zaproponowaliśmy - 8 punktów dla wsi" - dodał.

Przypomniał, że zakłada on program z dodatkowymi pieniędzmi na ubezpieczenia - dwa razy więcej środków na ubezpieczenia upraw rolnych niż PSL z Platformą, polska ziemia ma być w polskich rękach, zwiększenie dopłaty do paliwa rolniczego, zwiększenie dopłat do dużych jednostek przeliczeniowych - wyliczył.

"Dla różnych gospodarstw rolnych mamy ofertę dla wsi. A co oni mieli? Co PSL miał?" - pytał. "Karanie grzywnami rolników za handel detaliczny wyrobami rolnymi wytworzonymi w miejscu przez rolnika. Karali grzywną rolników, a minister rolnictwa PSL-u nazwał rolników, że są frajerami" - mówił. "Hańba" - krzyczeli zgromadzeni.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ hgt/


POWIĄZANE

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w czwartek z ministrem rol...

W Katowicach działa od czwartku Ekoeksperymentarium, przypominająca mieszkanie w...

Podczas TT Warsaw Czarnogórcy będą zachęcać do poznawania tego pięknego kraju. Z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę