Advertisement

MRiRW: minister Ardanowski z wizytą w Chinach

6 listopada 2018
MRiRW: minister Ardanowski z wizytą w Chinach

Rozpoczęła się oficjalna wizyta ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Chinach. Szef polskiego resortu rolnictwa spotkał się w poniedziałek, w Szanghaju z ministrem rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich ChRL Hanem Changfu - poinformował resort rolnictwa.

"Cieszę się, że rozmawiamy przy okazji Chińskiej Międzynarodowej Wystawy Importowej, bo w tym wydarzeniu bierze udział liczna reprezentacja polskich przedsiębiorców branży rolno-spożywczej" - podkreślił cytowany w komunikacie minister Ardanowski, dodając, że polska delegacja biznesowa składa się z przedstawicieli ponad 80. firm, a na stoisku polskim prezentuje swoje produkty 28 wystawców.

Minister zwrócił uwagę, że w dwustronnej wymianie handlowej między Polską a Chińska Republiką Ludową, po stronie polskiej odnotowujemy duży deficyt w handlu. Z jednej strony jest on wynikiem przyczyn strukturalnych, ale także związany jest z brakiem wzajemności i równego dostępu do rynku.

Chiny ze względu na duże zainteresowanie polskich przedsiębiorców wymianą handlowaną należą do priorytetowych krajów w zakresie eksportu żywności. Świadczą o tym częste kontakty dwustronne na poziomie rządowym, jak również regularny udział w najważniejszych imprezach targowych - m.in. tradycyjna już obecność polskiego resortu rolnictwa na targach rolno-spożywczych organizowanych na terenie Chin.

"Chcielibyśmy dalej rozwijać wzajemnie korzystną współpracę handlową z Chinami. Liczymy na wsparcie w naszych staraniach o poszerzenie dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego oraz wspieranie kontaktów polskich i chińskich podmiotów branży rolno-spożywczej" - podkreślił polski minister.

Aktualnie na rynku chińskim prowadzone są trzy kampanie promocyjne: „Smaki Europy - jakość i tradycja” (wołowina, wieprzowina, owoce i warzywa), „Europejski drób - w jakości siła” oraz „Makarony Europy”. Te działania oraz udział w targach organizowanych na terenie ChRL pokazują, jak dużą wagę Polska przykłada do rozwoju relacji z Chinami.

Polsko-chińska współpraca w dziedzinie rolnictwa nie ogranicza się tylko do wymiany handlowej. Podczas spotkań zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim omawiane są najważniejsze problemy rolnictwa na świecie, w tym kwestie bezpieczeństwa żywności oraz współpracy naukowej - poinformował resort.

Podczas poniedziałkowego spotkania omawiano także kwestie dotyczące regionalizacji w zakresie ASF, otwierania rynku na kolejne zakłady drobiarskie, a także współpracy w zakresie nauki i technologii.

"Mam nadzieję na dalszy rozwój naszych relacji w najbliższym czasie. W 2019 r. przypada 70. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową; będzie to doskonała okazja do intensyfikacji naszych kontaktów na różnych szczeblach, zwłaszcza w zakresie handlu żywnością" – powiedział Ardanowski.

W 2017 r. Polska wyeksportowała do Chin produkty o wartości ponad 101 mln euro, zaś sprowadziła za kwotę ok. 355 mln euro. Ujemne saldo jest na poziomie 253 mln euro. Największą pozycję w eksporcie stanowi serwatka, mleko i śmietana, a w imporcie - filety rybne.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

W związku z sygnałami otrzymywanymi od rolników w dniu 16 maja 2019 r. Zarząd KR...

W związku z pismem KRIR w sprawie zmian w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnyc...

W związku z sygnałami, jakie napływają do Zarządu KRIR z gmin wiejskich informuj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę