GUS_230920_750x100_stat

MRiRW: minister u mazowieckich rolników

25 maja 2017
MRiRW: minister u mazowieckich rolników

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel był dziś gościem na obradach V Walnego Zgromadzenia Mazowieckiej Izby Rolniczej piątej kadencji, które odbywały się w siedzibie Krajowej Rady Izb Rolniczych w Parzniewie.

- Nie ma zagrożenia w realizacji wypłat płatności bezpośrednich – pokreślił minister – do dziś agencja wypłaciła za 2016 rok 13,847 mld zł i jest to kwota wyższa o ponad 1,754 mld zł od kwoty wypłaconej w tym samym okresie za rok 2015.

Szef resortu poinformował również, że z tytułu ONW przekazano do tej pory rolnikom 1,227 mld zł, czyli 93,45 proc. kwoty całkowitej puli na te płatności. Również stan realizacji płatności rolnośrodowiskowych, rolno-środowiskowo-klimatycznych i ekologicznych za 2016 r. jest lepszy niż w kampanii 2015. Do 25 maja 75,70 proc. rolników ma wydaną decyzję o przyznaniu tych płatności, rok temu było ich o 1/4 mniej.

- Ci rolnicy, którzy nie otrzymali jeszcze należnych im dopłat, dostaną je do końca czerwca 2017 r. Nie ma żadnych zagrożeń z ich wypłatą – podkreślił minister.

- Dobrze przebiega też składanie wniosków za rok 2017, których zarejestrowano 1,240 mln – stwierdził szef resortu dodając, że jest to 91,82 proc. wszystkich wniosków złożonych w 2016r.

 

Minister apelował, aby nie czekać na ostatnią chwilę i skorzystać z przedłużonego terminu naboru, gdyż po 31 maja, a do 26 czerwca, za każdy roboczy dzień opóźnienia należne rolnikowi dopłaty zostaną pomniejszone o 1 proc.

- Pod koniec czerwca rozpocznie się nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych – poinformował minister Jurgiel oceniając jednocześnie, że przyjęty harmonogram realizacji PROW 2014-2020 jest realizowany na bieżąco.

W ramach tego naboru będzie można starać się o pieniądze na rozwój hodowli prosiąt oraz bydła mięsnego oraz na zwiększenie produkcji mleka, a wnioski będzie można składać do 29 lipca. W czerwcu będzie też można ubiegać się o dotację na tzw. małe przetwórstwo - to działanie przeznaczone dla rolników. Można będzie na nie dostać do 300 tys. zł.

Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto, że będą też uruchomione dwa działania przeznaczone dla rolników z terenów zagrożonych afrykańskim pomorem świń (ASF). Będą oni mogli złożyć wniosek o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej i restrukturyzację małych gospodarstw. Warunkiem otrzymania środków jest jednak rezygnacja z chowu trzody chlewnej.

Zakończyły się nabory wniosków na działalność pozarolniczą oraz restrukturyzacja małych gospodarstw. Kończy się przyjmowanie wniosków o premie dla młodych rolników. - Na realizację PROW przeznaczone jest 13,5 mld euro, z czego 8,5 mld pochodzi z budżetu UE. PROW 2014-2020 obejmuje 15 działań, 35 poddziałań – przypomniał minister Jurgiel.

W dalszej części obrad szef resortu rolnictwa odniósł się do kwestii związanych z obrotem ziemią i tworzenia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

- Wyeliminowany został spekulacyjny obrót ziemią i nieuzasadniony wzrost jej ceny –tak minister podsumował rok funkcjonowania nowych regulacji dotyczących obrotu ziemią rolną.

Minister Jurgiel poinformował również, że trwają intensywne prace związane z utworzeniem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który rozpocznie swoja działalność 1 września br. Od tego dnia nie będą już funkcjonować Agencja Rynku Rolnego oraz Agencja Nieruchomości Rolnych, a jedyną agencją płatniczą będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Podczas spotkania z przedstawicielami mazowieckich producentów rolnych minister rozmawiał także o procedowanej obecnie w Sejmie RP ustawie o spółdzielniach rolników.

- Te nowe możliwości współpracy przyniosą wymierne efekty dla jej uczestników zarówno ze względu na niższe koszty zakupu środków niezbędnych do produkcji, jak i na ulgi podatkowe – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel zwracając jednocześnie uwagę, że wspólna działalność to również silniejsza pozycji w całym łańcuchu żywnościowym.

(PAP)


POWIĄZANE

Nie milkną echa ubiegłotygodniowych protestów rolników przeciw tzw. "Piątce Kacz...

16. października, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła w...

W dniu 16. października 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę