dnikukurydzy_210818

MRiRW na temat pomocy dla rolników - właścicieli lasów

24 stycznia 2018
MRiRW na temat pomocy dla rolników - właścicieli lasów

W odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie podjęcia działań mających na celu pomoc rolnikom – właścicielom lasów zniszczonych przez sierpniowe nawałnice, resort rolnictwa poinformował, że zgodnie z przepisami § 13m rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. poz. 187 z późn.zm.), producenci rolni, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej spowodowane wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, gradu lub deszczu nawalnego mogli ubiegać się m.in. o dotacje na każdy ha powierzchni lasów, na której wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, gradu lub deszczu nawalnego, zadeklarowanej przez tego producenta rolnego we wniosku, w wysokości 2000 zł na 1 ha zniszczonego lasu.

Przekazano, że pomoc ta udzielana była w drodze decyzji administracyjnej kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na wniosek poszkodowanego przez huragan, grad lub deszcz nawalny producenta rolnego. Wnioski o powyższą pomoc producenci rolni mogli składać do 31 października 2017 r. Do wniosku o pomoc producent rolny był zobowiązany dołączyć m.in. oświadczenie:

  • powierzchni lasu, na której wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu, oraz o wysokości kwoty na odtworzenie tego lasu,
  • że łączna wysokość pomocy udzielonej mu w związku z wystąpieniem szkód w lasach spowodowanych wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu oraz pomocy otrzymanej na podstawie odrębnych przepisów, wraz z odszkodowaniem z zakładu ubezpieczeń, nie przekroczy kwoty na odtworzenie lasu.

Pomoc w związku ze szkodami spowodowanymi wystąpieniem w sierpniu ubiegłego roku huraganu, deszczu nawalnego lub gradu w lasach, udzielana była w formule pomocy de minimis, zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1407/2013.

W kwestii pomocy w zagospodarowaniu korzeni pochodzących z wykrotów, przy wsparciu organizacyjnym i logistycznym Lasów Państwowych, resort rolnictwa przekazał, że stanowisko przedstawił Minister Środowiska.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę