aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

MRiRW: od 13 czerwca wypłata pomocy dla producentów mleka

6 czerwca 2016
MRiRW: od 13 czerwca wypłata pomocy dla producentów mleka
PAP / Tomasz Wojtasik

Od 13 do 16 czerwca br. Agencja Rynku Rolnego wypłaci producentom mleka pieniądze w ramach unijnej pomocy – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa. Na ten cel jest ponad 122 mln zł.

Producenci mleka, którzy złożyli do ARR wnioski otrzymają wsparcie w wysokości ok. 1,5 grosza do wyprodukowanego kilograma mleka. Całkowita kwota wsparcia przewidziana na ten cel dla polskich producentów mleka wynosi 122,7 mln zł.

Wnioski o wparcie ARR przyjmowała na przełomie lutego i marca, mogli je składać producenci mleka, jeżeli w roku kwotowym 2014/2015 wprowadzili do obrotu mleko w ilości nie mniejszej niż 15 tys. kg oraz w dniu złożenia wniosku o udzielenie wsparcia posiadali co najmniej 3 krowy. W sumie do Agencji wpłynęło ponad 90 tys. wniosków.

Wsparcie przysługuje do liczby kilogramów mleka wprowadzonego do obrotu w roku kwotowym 2014/2015 przez producenta mleka, jednak nie większej niż 300 tys. kg.

Pieniądze te pochodzą częściowo z UE, która uruchomiła specjalne wsparcie dla producentów mleka i mięsa. Polska dostała niecałe 29 mln euro, drugie tyle dołożył polski budżet. Sytuacja na rynku mleka zaczęła się pogarszać niemal dwa lata temu, m.in. wskutek wprowadzenia rosyjskiego embarga.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zabiega w KE o dalszą pomoc dla mleczarzy. Chodzi o zgodę na umorzenie polskim rolnikom kolejnych rat kary za przekroczenie limitu produkcji mleka w roku kwotowym 2014/2015 - poinformowało biuro prasowe ministerstwa rolnictwa.

Polska zapłaciła karę KE w całości na jesieni ubiegłego roku. Rolnicy zaś mieli tę opłatę rozłożoną na raty, pierwszą musieli wpłacić do września 2015 r., a pozostałe w 2016 i 2017 r. Ministerstwo teraz chce zwolnić rolników z płacenia tych dwóch pozostałych rat, na które pieniądze wcześniej wyłożył krajowy budżet. Kara wyniosła 660 mln zł.

Program pomocy dla producentów mleka został zgłoszony do notyfikacji Komisji Europejskiej. Wcześniej (19 maja br.) przyjęła go Rada Ministrów.

W opinii ministra Krzysztofa Jurgiela, taka pomoc jest konieczna ze względu na drastyczny spadek cen skupu mleka. Kary dotyczą przed wszystkim tych producentów, którzy w ostatnich latach rozwijali produkcję mleka w związku z zapowiedzią KE zniesienia limitów produkcyjnych i przeważnie korzystali z kredytów na realizacje inwestycji.

Produkcja mleka w ostatnich miesiącach przestaje być opłacalna. Ceny surowca w wielu miejscach w kraju spadły poniżej 1 zł.

Pomoc ma przysługiwać producentom mleka, którzy uiścili I ratę kary za nadprodukcję mleka. Zapłaciło ją ponad 63 tys. rolników wydając ponad 250 mln zł. O rozłożenie kar na raty ubiegało się 30,5 tys. rolników, tj. 48 proc. z wszystkich, którzy przekroczyli swoje limity produkcji mleka.

Wnioski o pomoc będą rozpatrzone pozytywnie m.in., jeżeli: zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny; jest to uzasadnione względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem Skarbu Państwa - informuje resort rolnictwa.

Pomoc może być udzielana od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji KE.

(PAP)


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę