MRiRW: Rozmowy polsko-amerykańskie

17 maja 2022
MRiRW: Rozmowy polsko-amerykańskie
MRiRW

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przyjął dziś sekretarza rolnictwa USA Toma Vilsacka. Była to pierwsza od 16 lat wizyta szefa resortu rolnictwa Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Tematyka rozmów

Ministrowie omówili najważniejsze sprawy w relacjach dwustronnych w rolnictwie. Wicepremier Kowalczyk zwrócił uwagę, że polska żywność cieszy się dużym uznaniem importerów i konsumentów amerykańskich. Wyraził także oczekiwanie podjęcia przez władze amerykańskie decyzji, która otworzy możliwość eksportu polskich jabłek na tamtejszy rynek.

– Wszelkie procedury konieczne do otwarcia rynku zostały zakończone w 2017 r. Jednak sprawa, mimo podnoszenia jej na wielu forach współpracy PL–USA oraz UE–USA, wciąż nie znajduje ostatecznego rozwiązania w postaci możliwości rozpoczęcia eksportu tych produktów z Polski – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Spotkanie posłużyło również wymianie poglądów na temat wpływu wojny w Ukrainie na sytuację w rolnictwie na świecie.

– Rosyjska agresja zablokowała ukraińskie porty, przez które Ukraina eksportowała m.in. zboża i oleje roślinne. Inwazja Rosji na Ukrainę stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego oraz stabilności łańcuchów dostaw na świecie – zauważył wicepremier Kowalczyk.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Ministrowie dyskutowali o sposobach zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w tej sytuacji i uniknięcia niedoborów żywności w krajach zależnych od importu z Ukrainy. Wiele miejsca poświęcili możliwościom udrożnienia szlaków transportowych dla ukraińskich towarów rolnych oraz pomocy udzielanej Ukrainie przez Polskę i USA.

USA to jeden z najważniejszych polskich partnerów, jeżeli chodzi o wymianę handlową w sektorze rolno-spożywczym. Polski eksport rolno-spożywczy na rynek amerykański w 2021 r. osiągnął poziom 725,3 mln USD (w 2020 r. – 612,1 mln USD). W 2021 r. USA zajęły pozycję lidera, jeżeli chodzi o import polskiej wieprzowiny (w 2020 r. były na trzeciej pozycji, po Czechach i Słowacji).MRiRW


POWIĄZANE

Nic nie smakuje lepiej w upalny letni wieczór niż kieliszek doskonale schłodzone...

Od 1 lipca br. świadectwa fitosanitarne towarzyszące polskim produktom rolnym ek...

Za nami spotkanie sektora produkcji ogrodniczej, które przyciągnęło dziennikarzy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę