A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

MRiRW: zmiany w systemie wsparcia bezpośredniego od 2017 r.

19 grudnia 2016
MRiRW: zmiany w systemie wsparcia bezpośredniego od 2017 r.
PAP / Mirosław Trembecki

Od 2017 r. najważniejsze zmiany w dopłatach bezpośrednich odnoszą się do wsparcia związanego z produkcją. Będą zmiany w przyznawaniu płatności do młodego bydła, krów, owiec, roślin wysokobiałkowych, owoców miękkich i buraków cukrowych - informuje resort rolnictwa.

W przypadku dopłat do młodego bydła i krów zmniejszono maksymalną liczbę zwierząt, do których może zostać przyznana płatność, z dotychczasowych 30 szt. do 20 szt., ale zachowano dotychczasową kopertę finansową. Dzięki temu stawka płatności dla pierwszych 20 szt. zwierząt w stadzie (zarówno w przypadku młodego bydła jak i krów) będzie wyższa niż w poprzednich latach.

"Wprowadzona zmiana pozwala na skoncentrowanie wsparcia w gospodarstwach, w których następuje systematyczny spadek liczby stad i pogłowia zwierząt, a więc gospodarstw, których sytuacja ekonomiczna jest najtrudniejsza" - wyjaśnia ministerstwo.

Szacuje się, że zwiększenie wsparcia obejmie około 82 proc. rolników posiadających ok. 50 proc. krajowego stada młodego bydła oraz około 79 proc. rolników posiadających ok. 43 proc. krajowego stada krów.

W przypadku dopłat do owiec ustanowiono nowy okres przetrzymywania zwierząt kwalifikujących się do wsparcia czyli od dnia 15 marca do dnia 15 kwietnia (zamiast okresu od dnia 20 października do dnia 20 listopada). Zmiana została wprowadzona w związku z postulatami zgłaszanymi przez organizacje zrzeszające hodowców owiec i ma na celu ułatwienie zarządzania stadem.

Niezależnie od tego uproszczono procedurę ubiegania się o wsparcie w sektorze owiec oraz kóz na tzw. system bezwnioskowy. Wprowadzenie tego rozwiązania ułatwi rolnikom ubieganie się dopłaty, zwłaszcza gdy liczba zwierząt zgłaszanych do płatności jest duża. Dotychczas wiązało się to z koniecznością wypisania w dołączanym do wniosku specjalnym oświadczeniu wielu numerów identyfikacyjnych, co było czasochłonne i stwarzało ryzyko popełnienia błędu.

Nadal będą dopłaty do upraw roślin wysokobiałkowych, ale wprowadzono dwie oddzielne płatności: do roślin strączkowych przeznaczonych na ziarno oraz do upraw paszowych. "Dokonane zmiany biorą pod uwagę potrzebę zapewnienia krajowej produkcji białka roślinnego na pasze oraz lepszego ukierunkowania wsparcia, uwzględniającego sposób wykorzystania roślin wysokobiałkowych" - zaznacza resort.

Płatność do roślin strączkowych na ziarno będzie przysługiwała do powierzchni upraw bobiku, grochu pastewnego, łubinów i soi. Płatność będzie miała charakter degresywny – wyższa stawka będzie stosowana do pierwszych 75 ha upraw w gospodarstwie, niższa do powierzchni powyżej 75 ha.

Natomiast dopłata do upraw paszowych będzie przysługiwała do powierzchni upraw roślin wykorzystywanych głównie do produkcji pasz objętościowych (esparceta, koniczyna, komonica, lędźwian, lucerna, nostrzyk, seradela i wyka). Uprawa zgłoszona do wsparcia nie może zostać przeznaczona na zielony nawóz. Płatnością będzie objęte nie więcej niż 75 ha upraw w gospodarstwie.

Z sektora owoców miękkich wsparcie będzie przysługiwało do upraw truskawek.

Od przyszłego roku wsparcie w sektorze buraków cukrowych będzie przyznawane do powierzchni upraw wszystkich buraków cukrowych, a nie tylko buraków kwotowych. Zmiana ta wynika z konieczności dostosowania dopłat do planów zniesienia kwotowania produkcji cukru w UE od października 2017 r.

(PAP)


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została firma NewCold, która jest jednym z najwię...

Do czwartku 25 maja wjechało 16 tys. ton zboża. Dane o kolejnych dniach będę mia...

Do 5 czerwca został przedłużony termin na wysłanie wniosku o zwrot nadpłaty. Wła...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę