MŚ: Międzynarodowy Dzień Lasów 2018

21 marca 2018
MŚ: Międzynarodowy Dzień Lasów 2018

21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym roku odbywa się ono pod hasłem "Międzynarodowy Dzień Lasów. Lasy i zrównoważone miasta". Tegoroczne obchody święta rozpoczęła konferencja prasowa z udziałem m.in. wiceministra środowiska Sławomira Mazurka oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego.

Święto jest doskonałą okazją do przypomnienia o istotnej roli lasów oraz ich niebagatelnego wpływu na środowisko i globalny klimat. Jest to także możliwość podniesienia świadomości wśród społeczeństwa na temat prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej.

Lasy dla klimatu

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek zwrócił uwagę w swoim przemówieniu na potrzebę prowadzenia zalesień w kontekście zmian klimatu.

"Lasy są naturalnym zbiornikiem magazynującym dwutlenek węgla z atmosfery, a zwiększenie potencjału sekwestracji dwutlenku węgla przez lasy stanowi bardzo ważny element zapobiegania zmianom klimatu" – stwierdził wiceminister.

W Katowicach podczas szczytu klimatycznego COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie, które właśnie uwzględnia pochłanianie CO2 przez gleby i lasy.

Lasy niezbędne dla terenów miejskich

Nasadzenia prowadzone w strategicznych miejscach na terenach zurbanizowanych pozwalają na obniżenie temperatury powietrza od 2 st.C do 8 st.C, co ma bardzo duże znaczenie szczególnie w przypadku najbardziej upalnych miesięcy w roku. Duża ilość lasów i parków miejskich zapewnia zwiększenie kumulacji CO2, przy jednoczesnym zwiększeniu ich zdolności do pochłania dwutlenku węgla, co dla miast może okazać się w obecnej sytuacji zbawienne.

"Cieszę się również, że tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Lasów są lasy miejskie. Szczególnie w kontekście pochłaniania emisji CO2 oraz poprawy jakości powietrza w miastach, musimy o tym głośno informować" – powiedział wiceminister Sławomir Mazurek.

"Lasy zawsze miały wielkie znaczenie dla społeczeństwa. Warto podkreślić, że są one otwarte dla wszystkich, którzy chcą korzystać z ich potencjału" – dodał.

Lokalne działania Lasów dla Warszawy

"Nie tylko dzisiejszą konferencją, ale także na co dzień realnymi działaniami chcemy pokazywać społeczeństwu, że lasy to nasze wspólne dobro narodowe, które chcemy chronić oraz odpowiednio o nie dbać" – zapewnił dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

Obecni na konferencji prasowej przedstawiciele podwarszawskich kompleksów leśnych wskazywali na fakt, że Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Warszawskie jest gotowy sprostać rosnącym oczekiwaniom Warszawiaków na ofertę rekreacyjno-kulturalną np. poprzez organizowanie biegów pn. "BiegamBoLubięLasy". Prelegenci przedstawili także gotową ofertę edukacyjną Lasów Miejskich i opowiedzieli o działalności Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. Poruszono również temat wykupu i zalesień gruntów przez Kampinoski Park Narodowy oraz jego znaczenia dla ochrony przyrody.

 

(PAP)


POWIĄZANE

W związku ze zbliżającym się przyjęciem zmienionych wieloletnich ram finansowych...

Na sesji 27 maja 2020 r. zrealizowano pierwsze transakcje w systemie notowań jed...

Doświadczyliśmy wolnego czasu, wspólnego przygotowywania posiłków i jedzenia w r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę