Najczęstsze problemy z włosami

16 września 2021
Najczęstsze problemy z włosami

Marzeniem wielu osób są gęste, lśniące włosy pozbawione łupieżu i tego innego rodzaju niedoskonałości. Co, jednak jeśli naszym włosom daleko do ideału? Jednym z najczęściej zgłaszanych fryzjerom i trychologom przypadłości są łupież i swędzenie głowy. Część klientów i pacjentów uskarża się także na nadmierne wypadanie włosów. Co zrobić, kiedy kłopoty z wypadaniem włosów narastają?
Choroba skóry głowy często jest jednym z sygnałów o pogarszającym się stanie zdrowia. Czasem chodzi o odwodnienie organizmu, innym razem o złą dietę. Skrajną przypadłością jest łojotokowe zapalenie skóry, które czasem wymaga leczenia farmakologicznego. Z każdą wątpliwością należy udać się do specjalisty, zanim problem zacznie narastać. Najpierw jednak można spróbować załagodzić uciążliwe objawy złego stanu skóry głowy samodzielnie.
Łupież - jedna z najczęstszych chorób skóry głowy
Łupież owłosionej skóry jest spowodowany nadmiernie intensywnym podziałem komórek. Objawem są białe lub delikatnie przezroczyste łuski, bardzo widoczne zwłaszcza na ciemnych włosach. Oprócz dyskomfortu spowodowanego widocznością tej przypadłości osoba, która na nią cierpi odczuwa swędzenie i nieprzyjemne uczucie suchości. Z kolei inne osoby mogą doświadczać nieco innych objawów, ze względu na różne rodzaje łupieżu. Najczęściej występują jego 4 rodzaje:
• łupież pstry — co ciekawe — nie występuje on na głowie. Objawia się żółtawymi, łuszczącymi się plamami na ciele. Jeśli nie zostaną one odpowiednio wyleczone, mogą pozostać w miejscu ich występowania nieestetyczne przebarwienia.
• Łupież tłusty — przy łupieżu tłustym, wydzielanie sebum jest nadmiernie intensywne. Skóra głowy pokryta jest żółtymi plamami, którym towarzyszy uporczywy świąd i stan zapalny.
• Łupież suchy — to nadmierne złuszczanie skóry głowy, nieco łagodniejszy od łupieżu tłustego. W wyjątkowo zaawansowanym stadium mogą pojawić się strupki, których jednak można się szybko pozbyć.
• Łupież biały — może on towarzyszyć atopowemu zapaleniu skóry. Pojawia się on na twarzy i kończynach, a także w przegubach.
Poznałeś rodzaje łupieżu, jednak nie wiesz nada, skąd on się właściwie bierze. W kolejnej części artykułu zostaną przedstawione jego przyczyny.
Jak powstaje łupież?
Najczęstszą przyczyną łupieżu są grzyby, które występują na skórze zdrowego człowieka, jednak problem zaczyna się w momencie, kiedy zaczyna się ich nadmierne namnażanie. Swędzenie skóry głowy jest jednym z pierwszych alarmujących sygnałów. Czasem powstawaniu łupieżu towarzyszą także zaburzenia hormonalne. Przy leczeniu łupieżu ważne jest zatem holistyczne podejście, zwłaszcza wtedy, gdy chcesz się pozbyć problemu na zawsze.
Specjaliści jako przyczynę powstawania łupieżu wymieniają także niską wilgotność powietrza oraz zanieczyszczone powietrze. Leczeniu łupieżu zatem może sprzyjać zmiana klimatu, a także zmiany w pielęgnacji skóry głowy. Często sytuację ratują dermokosmetyki nawilżające, zawierające kwas salicylowy. Skórze głowy mogą także pomóc różnego rodzaju wcierki. Co do tego, jak pozbyć się łupieżu, możnaby długo dyskutować. Istnieje jednak kilka niezawodnych metod, których warto spróbować.
Jak pozbyć się łupieżu?
Niestety, nie ma jednej, uniwersalnej metody, która pozwoliłaby pozbyć się każdego rodzaju łupieżu. Jest jednak kilka, które w zależności od nasilenia problemu i miejsca jego występowania, mogą pomóc.
Niestety, niektóre szampony przeciwłupieżowe pogarszają stan skóry głowy. Te z kwasem salicylowym nie sprawdzą się przy łupieżu, któremu towarzyszy atopowe zapalenie skóry. Jeśli przyczyną jest np. osłabienie organizmu, walkę z nieestetycznym łupieżem warto zacząć od wizyty u lekarza. Jeśli objawy łupieżu łączą się z chorobami wewnętrznymi, trzeba pozbyć się ich jak najszybciej - inaczej zaleczymy jedynie skutek, nie jego przyczynę.
W przypadku łupieżu pstrego warto udać się do dermatologa. Zbada on stan skóry i ewentualnie wyda skierowanie do trychologa, jeśli również na owłosionej skórze głowy pojawią się nieestetyczne plamy.
Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia łupieżu?
Zapobieganie powstawaniu łupieżu
Często łupież związany jest z odwodnieniem organizmu - dlatego też warto pamiętać o minimum 1,5 l do 2 l wody dziennie. Ograniczyć możliwość powstawania łupieżu może także regularne mycie włosów. W przypadku łupieżu suchego - a raczej wtedy, kiedy zaistnieje ryzyko jego powstawania(np. podczas sezonu grzewczego), można suszyć włosy chłodnym nawiewem.
Przyczyn łupieżu może być bardzo wiele, od nieprawidłowego suszenia włosów aż do niewłaściwej diety i niewykrytych chorób. Dbając o prawidłową mikroflorę bakteryjną oraz zdrową dietę, a także unikanie stresu, skutecznie niwelujesz możliwość wystąpienia tej przykrej przypadłości.
Białe płatki to zmora wielu osób. Proces chorobowy może być u nich mniej lub bardziej skomplikowany. Z pewnością pomoże wizyta u specjalisty dermatologa oraz stosowanie się do wszelkich zaleceń. Pamiętaj, że to przypadłość, której nie powinno się lekceważyć, nie tylko ze względów estetycznych.

Jak pozbyć się łupieżu? Rady dermatologa oraz sprawdzone szampony znajdują się tutaj.


POWIĄZANE

W ubiegły czwartek Sejm przyjął zmianę ustawy o płatnościach i przywrócił Uzupeł...

W dniu 5 stycznia 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska udzieliło odpowiedzi...

W związku z aktualną sytuacją epizootyczną dotyczącą wirusa ASF w Polsce władze ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę