aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Napięcia handlowe między UE a Chinami

18 czerwca 2024
Napięcia handlowe między UE a Chinami

Europejski sektor rolno-spożywczy znalazł się w ogniu krzyżowym przepisów pomiędzy UE iChinami.

W następstwie wszczętego już dochodzenia w sprawie produkcji brandy w UE władze chińskie ogłosiły dziś rozpoczęcie dochodzenia antydumpingowego dotyczącego eksportu wieprzowiny z UE. Decyzja ta jest następstwem ubiegłotygodniowego zakończenia dochodzenia Komisji Europejskiej w sprawie importu chińskich pojazdów elektrycznych.

Po kilku tygodniach plotek w Brukseli, dziś unijny sektor wieprzowiny otrzymał potwierdzenie rozpoczęcia dochodzenia antydumpingowego w sprawie eksportu do Chin mięsa wieprzowego i innych produktów ubocznych. Biorąc pod uwagę niedawny rozwój sytuacji i rosnące napięcia handlowe między UE a Chinami w związku z dochodzeniem UE w sprawie produkcji pojazdów elektrycznych w UE, unijni producenci rolno-spożywczy stają się coraz bardziej nieufni przed dalszą eskalacją, biorąc pod uwagę dodatni bilans handlowy, jaki sektor cieszy się w handlu z Chinami.

To nie pierwszy raz, gdy dobrze prosperujące produkty rolno-spożywcze UE wpadają w krzyżowy ogień sporów dotyczących innych sektorów. Z punktu widzenia producentów wieprzowiny i sektora rolno-spożywczego, który ciężko pracuje, aby zapewnić i utrzymać dostęp do rynku w Chinach, jest to nie do przyjęcia. Udział w tym dochodzeniu będzie bardzo kosztownym i uciążliwym procesem i najprawdopodobniej doprowadzi do utraty rynku w Chinach.

Eksport naszej wieprzowiny do Chin już znacznie spadł w poprzednich latach, ponieważ odbudowano lokalną produkcję po dużej epidemii afrykańskiego pomoru świń, ale UE nadal eksportuje znaczne ilości produktów ubocznych, z których wiele tak naprawdę nie trafia na rynek Europa. Dochodzenie to z pewnością będzie miało wpływ na producentów z UE, szczególnie tych z Hiszpanii, Holandii, Danii, Niemiec, Francji, ale także Belgii, która niedawno odzyskała dostęp do rynku w Chinach. Komisja powinna dopilnować, aby nie doszło do dalszej eskalacji i że nasz sektor nie będzie tym, który ponownie będzie płacił rachunek za spory dotyczące innych sektorów. Musi także zapewnić naszym producentom odpowiednie wsparcie w procesie dochodzenia i bez względu na jego skutki

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę