aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Napięcia handlowe między UE a Chinami

18 czerwca 2024
Napięcia handlowe między UE a Chinami

Europejski sektor rolno-spożywczy znalazł się w ogniu krzyżowym przepisów pomiędzy UE iChinami.

W następstwie wszczętego już dochodzenia w sprawie produkcji brandy w UE władze chińskie ogłosiły dziś rozpoczęcie dochodzenia antydumpingowego dotyczącego eksportu wieprzowiny z UE. Decyzja ta jest następstwem ubiegłotygodniowego zakończenia dochodzenia Komisji Europejskiej w sprawie importu chińskich pojazdów elektrycznych.

Po kilku tygodniach plotek w Brukseli, dziś unijny sektor wieprzowiny otrzymał potwierdzenie rozpoczęcia dochodzenia antydumpingowego w sprawie eksportu do Chin mięsa wieprzowego i innych produktów ubocznych. Biorąc pod uwagę niedawny rozwój sytuacji i rosnące napięcia handlowe między UE a Chinami w związku z dochodzeniem UE w sprawie produkcji pojazdów elektrycznych w UE, unijni producenci rolno-spożywczy stają się coraz bardziej nieufni przed dalszą eskalacją, biorąc pod uwagę dodatni bilans handlowy, jaki sektor cieszy się w handlu z Chinami.

To nie pierwszy raz, gdy dobrze prosperujące produkty rolno-spożywcze UE wpadają w krzyżowy ogień sporów dotyczących innych sektorów. Z punktu widzenia producentów wieprzowiny i sektora rolno-spożywczego, który ciężko pracuje, aby zapewnić i utrzymać dostęp do rynku w Chinach, jest to nie do przyjęcia. Udział w tym dochodzeniu będzie bardzo kosztownym i uciążliwym procesem i najprawdopodobniej doprowadzi do utraty rynku w Chinach.

Eksport naszej wieprzowiny do Chin już znacznie spadł w poprzednich latach, ponieważ odbudowano lokalną produkcję po dużej epidemii afrykańskiego pomoru świń, ale UE nadal eksportuje znaczne ilości produktów ubocznych, z których wiele tak naprawdę nie trafia na rynek Europa. Dochodzenie to z pewnością będzie miało wpływ na producentów z UE, szczególnie tych z Hiszpanii, Holandii, Danii, Niemiec, Francji, ale także Belgii, która niedawno odzyskała dostęp do rynku w Chinach. Komisja powinna dopilnować, aby nie doszło do dalszej eskalacji i że nasz sektor nie będzie tym, który ponownie będzie płacił rachunek za spory dotyczące innych sektorów. Musi także zapewnić naszym producentom odpowiednie wsparcie w procesie dochodzenia i bez względu na jego skutki

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Firma Osadkowski jest znana przede wszystkim ze swojej logistyki, a w ostatnim c...

W połowie lipca ceny paliw na stacjach spadają, dzięki temu mniej płacimy za wak...

Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki Ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę